JANUSZ DASZCZYŃSKI – PREZESEM TVP

| 15 lip 2015  13:11 | Brak komentarzy

18216Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdziła nowe kierownictwa mediów publicznych. Prezesem Polskiego Radia pozostaje Andrzej Siezieniewski. Nowym szefem Telewizji Polskiej został natomiast Janusz Daszczyński.

Janusz Daszczyński był dyrektorem TVP Gdańsk, zastępcą dyrektora TV Polonia, dyrektorem generalnym KRRiT oraz wiceprezesem zarządu TVP w latach 1994-98 (za czasów Wiesława Walendziaka i Ryszarda Miazka). Pracował też jako szef PR-u i marketingu w sopockiej Ergo Hestii i jako szef pawilonu polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju, obecnie jest jednym z dyrektorów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i wicekomisarzem generalnym sekcji polskiej EXPO 2015.


W czasie przesłuchań przez Radę Nadzorczą  podkreślał potrzebę „powrotu narracji misyjnej” i „zawrócenia ze zgubnej ścieżki ścigania się z komercyjną konkurencją”. Postulował zastąpienie polityków ekspertami w programach publicystycznych, krytykował tabloidyzację serwisów informacyjnych.

Jest zwolennikiem przywrócenia wspólnych dla wszystkich kanałów redakcji gatunkowych (np. filmowych). Deklaruje wspieranie polskich twórców i ograniczenie zakupu zagranicznych formatów. Chciałby wprowadzić w TVP jasne zasady zarządzania i odpowiedzialności za wyniki pracy wzorowane na kulturze korporacyjnej znanej mu z Ergo Hestii. Ustawę o radiofonii i telewizji uznał za „w swojej istocie aktualną”.

W zarządzie Polskiego Radia zasiądzie, także ponownie, Henryk Cichecki. Jolanta Wiśniewska nie uzyskała większości głosów w pięcioosobowym składzie KRRiT – poinformował przewodniczący Rady Jan Dworak.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła także kandydatury Mariana Zalewskiego i Wiesława Roli na członków zarządu TVP. Stawia to przed Radą Nadzorczą TVP konieczność rozpisania nowego konkursu, który uzupełni skład zarządu o dwóch odrzuconych członków.

Rozpoczęty 30 marca konkurs na wybór Zarządu TVP wzbudził liczne protesty środowisk kulturalnych, m.in. Obywateli Kultury. Dotyczyły one pominięcia w ostatnim etapie konkursu trójki kandydatów: Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka. W liście skierowanym m.in. do resortów: kultury, skarbu oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarzucali oni radzie kierowanie się kryteriami politycznymi.

Katarzyna P.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...