Ján Kuciak – pamięć i przestroga

| 25 Lut 2019  11:45 | Brak komentarzy


Rok temu na Słowacji, w wiosce oddalonej o godzinę drogi od Bratysławy, dziennikarz Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírová zostali zastrzeleni w swoim domu. Kariera obiecującego dziennikarza śledczego została brutalnie przerwana.

27-letni Kuciak badał możliwe związki między słowackimi i włoskimi bossami przestępczymi, defraudacją środków unijnych i oszustwami podatkowymi. Przestraszył i rozgniewał naprawdę potężnych ludzi i otrzymywał groźby, których policja nie potraktowała w odpowiedni sposób.

W rzeczywistości nie było czasu tak niebezpiecznego, jak obecnie dla dziennikarzy w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny w latach 80. XX wieku. Jeśli przeciwdziałania nie zostaną podjęte teraz, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ochrony informatorów i dziennikarzy śledczych – musimy liczyć się z możliwymi fatalnymi skutkami.

Słowacka policja oceniła, że ​​zamordowano Kuciaka, ze względu na jego pracę jako dziennikarza śledczego. Sprawa wywołała masowe protesty i kryzys polityczny na Słowacji. Dziennikarz we Włoszech bada obecnie związek między jego zabójstwem a mafią.

Wokół morderstw Kuciaka i Kušnírovej narastała presja publiczna, a mimo to sprawa pozostała nierozwiązana. Pomimo aresztowań i serii głośnych rezygnacji – premiera Słowacji Roberta Fico i jego gabinetu, a także szefa policji – osoba lub osoby odpowiedzialne za zamówienie zabójstwa nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Zabójstwo Kuciaka, podobnie jak zamach na maltańską dziennikarki Daphne Caruana Galizia, odbiły się echem w całej Europie.

Tak bardzo, że Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego podjęła 19 lutego 2019 r. specjalną uchwałę (2018/2965 (RSP)), koncentrując się na Słowacji i Malcie. W tekście potępiono te dwa państwa członkowskie UE za ich nieskuteczne przestrzeganie praworządności, demokracji i praw podstawowych oraz ogłoszono apel o pilne przyjęcie kompleksowego mechanizmu na szczeblu UE, umożliwiającego radzenie sobie z takimi przypadkami naruszenia zasad praworządności.

Aby upamiętnić pracę Kuciaka i Caruany Galizii, Parlament Europejski postanowił nadać programowi stażów dla dziennikarzy śledczych imię Kuciaka i rozważa utworzenie nagrody dziennikarskiej śledczej imienia Caruana Galizia.

Ale o ile doceniamy uznanie przez UE przypadków i pracy dziennikarzy, nie możemy przestać zadawać tego pytania, dopóki pozostaje ono bez odpowiedzi.

We wspólnym oświadczeniu Europejskie Centrum Prasy i Wolności Mediów (ECPMF) i organizacje partnerskie wzywają do pociągnięcia Słowacji i innych państw członkowskich UE do odpowiedzialności za brak ochrony życia dziennikarzy w przypadku zgłaszania zagrożeń. Słowacja musi rozpocząć dochodzenie w sprawie własnej odpowiedzialności za to, że nie powstrzymało zamachu na Kuciaka.

Społeczeństwo obywatelskie i społeczność wolności prasy podtrzymują pamięć o młodej parze. Rocznica ich śmierci została uczczona na Słowacji i w innych miejscach w Europie czuwaniem i demonstracjami.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  Nadszedł maj, a wraz z nim nowy numer „Szlifu”.
  Czytając go, zwróciłam uwagę na dużą ilość dat wspominanych w tekstach i postanowiłam stworzyć pewnego rodzaju kalendarium, według młodych adeptów sztuki dziennikarskiej, wyjmując po jednej dacie lub wydarzeniu z każdego artykułu.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM