IX Festiwal „Złoty Środek Poezji” (21–23 czerwca 2013)

| 7 maj 2013  11:54 | Brak komentarzy

Festiwal „Złoty Środek Poezji” to wielowątkowy projekt kulturalny organizowany przez Kutnowski Dom Kultury, który – poczynając od roku 2005 – jest corocznym świętem sztuki słowa w wymiarze zarówno regionalnym, ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest kutnowski poeta Artur Fryz. Finał festiwalu odbywa się w czerwcu każdego roku. Na jego kształt składają się wieczory autorskie, koncerty, spektakle, wystawy, zdarzenia happeningowe Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy roku pod patronatem Prezydenta Miasta Kutno.

przechwytywaniedt

ZOBACZ SYLWETKĘ POETY PAWŁA BARTŁOMIEJA GRECA

Więszkość edycji festiwalu z aktualną włącznie była i jest dofinansowywana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród dotychczasowych gości festiwalu znalazło się już co najmniej 200 poetów z 10 krajów Europy. Wśród nich między innymi: Tadeusz Dąbrowski, Krzysztof Karasek, Wojciech Kass, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Karol Maliszewski, Jan Polkowski, Sergiusz Sterna-Wachowiak, Marcin Świetlicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wojciech Wencel, Bohdan Zadura. Byli też poeci zagraniczni. Z Czech Milos Dolezal, z Ukrainy: Andrij Bondar i Hałyna Krouk, z Białorusi: Andrej Adamowicz i Andrej Chadanowicz, ze Słowacji: Karol Chmel i Oleg Pastier, z Bretanii: Paol Keineg i Bernez Tangi, z Rosji: Aleksandr Makarow-Krotkow i Michaił Ajzenberg. W roku 2013 gośćmi będą: Ewa Lipska i poeci niemieccy: Angelika Janz, Jan Wagner i Uljana Wolf.

Na festiwal składają się oprócz spotkań autorskich, wykładów i warsztatów wydarzenia muzyczne i plastyczne. Atrakcją turystyczną Kutna stała się Ściana Poetów, na której znajdują się murale do wierszy najlepszych poetyckich debiutantów. Wśród wykonawców goszczących na festiwalu można wymienić: Tatianę Bielanochają, Czerwony Tulipan, Piotra Dąbrówkę, Fonetykę, Marka Gałązkę, Martynę Jakubowicz, Marzenę Korzonek, Świetliki, Berneza Tangi i Yvona Goueza.

W tegorocznej edycji wystąpią kapele: DePress, Adam Strug z zespołem, Dawid Majer i Latające Gruszki, Piotr Kulpa z zespołem mea culpa i Trupą Propaganda, Adriej Kotin, Katarzynki i Gęsty Kożuch Kurzu.

Najważniejszą dotychczas publikacją była wydana w 2012 r antologia wierszy współczesnych „Pociąg do poezji. Intercity”
W bieżącym roku ukaże się antologia „Nowa poezja,ojczyzna i dziewczyna”.

Obszerne informacje o historii festiwalu i zapowiedzi wydarzeń tegorocznych znaleźć można na stronie www.zlotysrodekpoezji.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...