„IGLOOPOL” TO BYŁ SUKCES

| 30 paź 2015  11:06 | Brak komentarzy

igloopol

Założyciel, pomysłodawca, twórca i prezes „Igloopolu” Edwarda Brzostowski, po latach stwierdza, że „Igloopol” to był sukces, jedyna w bloku socjalistycznym spółka akcyjna z udziałem pracowników.

„Pierwsze akcje w powojennej Polsce wydałem ja, Posyłałem ludzi w świat, żeby się uczyli i poznawali nowe rzeczy. Zachód patrzył na z podziwem. Byłem człowiekiem, który w epoce realnego socjalizmu postawił na ekonomię, na technikę…W siedemnastu ówczesnych województwach stworzyliśmy 120 zakładów rolnych, przemysłowych i handlowych dając zatrudnienie 35 tysiącom ludzi. A potem uderzono we mnie i mój kombinat, w spółkę akcyjną, uderzono w momencie, gdy najtrudniejsze było za nami , gdy byliśmy na ukończeniu zagospodarowania Bieszczadów i przejęcia Stoczni Gdańskiej…Francuski biznesmen Daniel Amar kładł na stół 160 milionów dolarów za 49 procent udziałów w „Igloopolu” .

Tę wypowiedź Edwarda Brzostowskiego oraz wiele innych ciekawych faktów z okresu rozkwitu i upadku „Igloopolu” czytelnik znajdzie w książce Waldemara BAŁDY pt. „ Prawdy Igloopolu” .

„Igloopol” istniał nie dłużej niż dwanaście lat. Od zniszczenia kombinatu do dzisiaj minęło dwukrotnie więcej lat. To jest dobry dystans – stwierdza autor – aby bez afektów, bez namiętności spojrzeć na idiotycznie przerwaną i zakończona historię Kombinatu Rolno-Przemysłowego „Igloopol” w Dębicy.
Na 227 stronach książki, wydanej nakładem Agencji Wydawniczej „Jota” w Rzeszowie , Waldemar Bałda, dziennikarz prasy krakowskiej, autor zbioru utworów prozatorskich i reportaży historycznych, opisuje okres prosperity „Igloopolu” oraz fatalny koniec kombinatu.
Czytelnik znajdzie w tej książce sporo dokumentów, autentycznych opinii, nie znajdzie natomiast odpowiedzi na pytanie: dlaczego „Igloopol” zamordowano. Ale mimo to polecamy tę lekturę.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...