IFJ i EFJ apelują do przywódców UE o podjęcie działań w sprawie ataków na dziennikarzy na Ukrainie

| 22 Sty 2014  14:41 | Brak komentarzy

EFJ-IFJ

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) i Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) wystosowały list do przywódców europejskich, by wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją dziennikarzy na Ukrainie i zaapelować o podjęcie stosownych działań.

W piśmie skierowanym do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej, Thorbjørna Jaglanda, Sekretarza Generalnego Rady Europy i Lamberto Zanniera, Sekretarza Generalnego OBWE obydwie organizacje oświadczyły, że bijąc, aresztując i prześladując dziennikarzy ukraiński rząd zaostrza działania podważające swobodę wypowiedzi i nakładające kaganiec na niezależne dziennikarstwo.

List został wysłany w następstwie nowej fali protestów w stolicy Ukrainy Kijowie przeciwko kontrowersyjnym ustawom skierowanym przeciwko protestującym, które zostały uchwalone przez parlament tego kraju w zeszłym tygodniu. Według ukraińskich filii organizacji IFJ i EFJ, Związku Zawodowego Niezależnych Mediów na Ukrainie (IMTTU) oraz Krajowego Związku Dziennikarzy na Ukrainie (NUJU) w ciągu ostatnich kilku dni blisko 30 dziennikarzy zostało rannych, dochodziło do pobić i zatrzymań przez policję przedstawicieli mediów, do dziennikarzy także strzelano i rzucano granatami hukowymi.

Podpisane przez prezesa IFJ Jima Boumelha i prezesa EFJ Mogensa Blicher-Bjerregårda pismo przytacza raport opracowywany przez IMTTU i NUJU, który wyszczególnia fizyczne ataki na dziennikarzy od 29 listopada i zawiera listę dziennikarzy, którzy ucierpieli z rąk policji.

Autorzy listu stwierdzają: „szkody poniesione od początku masowych protestów przez dziennikarzy podczas wykonywania ich obowiązków dowodzą ponad wszelką wątpliwość, w jakim stopniu rząd Ukrainy, w szczególności prezydent Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow oraz minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, systematycznie łamią prawa dziennikarzy.”.

W swoim piśmie organizacje IFJ i EFJ szczegółowo wymieniają działania podejmowane przez ukraińskie władze państwowe od 29 listopada – w tym zamknięcie lokali opozycji, zajęcia komputerów i próby deportowania międzynarodowych dziennikarzy – które stanowią wyraźne pogwałcenie europejskich i międzynarodowych przepisów prawa, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

„IFJ i jej współpracownicy na całym świecie uważają, że ostatnie działania rządu ukraińskiego, w tym jego szefa Służby Bezpieczeństwa, Aleksandra Jakimenki, i szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Andrija Klujewa, to krok wstecz Ukrainy wobec jej międzynarodowych zobowiązań. Celem tych działań jest zasianie atmosfery strachu wśród dziennikarzy i niszczenie wolności słowa, pokojowych zgromadzeń i pluralizmu politycznego na Ukrainie” – mówi list.

IFJ i EFJ wzywają europejskich przywódców do podjęcia działań wobec tych rażących naruszeń. Zachęcają odpowiednie organizacje europejskie do potępienia aktów przemocy wobec dziennikarzy i mediów na Ukrainie. Proszą, aby podjąć wszelkie działania, w tym zastosować sankcje, które zmuszą rząd Ukrainy do przestrzegania statutu Rady Europy.

Źródło: IFJ/EFJ Urge EU Leaders to Take Action Following Massive Attacks Against Journalists in Kiev

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM