IFJ i EFJ apelują do przywódców UE o podjęcie działań w sprawie ataków na dziennikarzy na Ukrainie

| 22 Sty 2014  14:41 | Brak komentarzy

EFJ-IFJ

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) i Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) wystosowały list do przywódców europejskich, by wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją dziennikarzy na Ukrainie i zaapelować o podjęcie stosownych działań.

W piśmie skierowanym do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej, Thorbjørna Jaglanda, Sekretarza Generalnego Rady Europy i Lamberto Zanniera, Sekretarza Generalnego OBWE obydwie organizacje oświadczyły, że bijąc, aresztując i prześladując dziennikarzy ukraiński rząd zaostrza działania podważające swobodę wypowiedzi i nakładające kaganiec na niezależne dziennikarstwo.

List został wysłany w następstwie nowej fali protestów w stolicy Ukrainy Kijowie przeciwko kontrowersyjnym ustawom skierowanym przeciwko protestującym, które zostały uchwalone przez parlament tego kraju w zeszłym tygodniu. Według ukraińskich filii organizacji IFJ i EFJ, Związku Zawodowego Niezależnych Mediów na Ukrainie (IMTTU) oraz Krajowego Związku Dziennikarzy na Ukrainie (NUJU) w ciągu ostatnich kilku dni blisko 30 dziennikarzy zostało rannych, dochodziło do pobić i zatrzymań przez policję przedstawicieli mediów, do dziennikarzy także strzelano i rzucano granatami hukowymi.

Podpisane przez prezesa IFJ Jima Boumelha i prezesa EFJ Mogensa Blicher-Bjerregårda pismo przytacza raport opracowywany przez IMTTU i NUJU, który wyszczególnia fizyczne ataki na dziennikarzy od 29 listopada i zawiera listę dziennikarzy, którzy ucierpieli z rąk policji.

Autorzy listu stwierdzają: „szkody poniesione od początku masowych protestów przez dziennikarzy podczas wykonywania ich obowiązków dowodzą ponad wszelką wątpliwość, w jakim stopniu rząd Ukrainy, w szczególności prezydent Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow oraz minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, systematycznie łamią prawa dziennikarzy.”.

W swoim piśmie organizacje IFJ i EFJ szczegółowo wymieniają działania podejmowane przez ukraińskie władze państwowe od 29 listopada – w tym zamknięcie lokali opozycji, zajęcia komputerów i próby deportowania międzynarodowych dziennikarzy – które stanowią wyraźne pogwałcenie europejskich i międzynarodowych przepisów prawa, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

„IFJ i jej współpracownicy na całym świecie uważają, że ostatnie działania rządu ukraińskiego, w tym jego szefa Służby Bezpieczeństwa, Aleksandra Jakimenki, i szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Andrija Klujewa, to krok wstecz Ukrainy wobec jej międzynarodowych zobowiązań. Celem tych działań jest zasianie atmosfery strachu wśród dziennikarzy i niszczenie wolności słowa, pokojowych zgromadzeń i pluralizmu politycznego na Ukrainie” – mówi list.

IFJ i EFJ wzywają europejskich przywódców do podjęcia działań wobec tych rażących naruszeń. Zachęcają odpowiednie organizacje europejskie do potępienia aktów przemocy wobec dziennikarzy i mediów na Ukrainie. Proszą, aby podjąć wszelkie działania, w tym zastosować sankcje, które zmuszą rząd Ukrainy do przestrzegania statutu Rady Europy.

Źródło: IFJ/EFJ Urge EU Leaders to Take Action Following Massive Attacks Against Journalists in Kiev

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM