GRUSZKI 2014

| 21 maja 2015  16:54 | Brak komentarzy

gruszki
12 maja 2015 w Klubie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział Małopolski w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2014. Nagrody Zielonej Gruszki i Nagrody Złotej Gruszki otrzymało trzech znakomitych krakowskich dziennikarzy.

Honorowa Złota Gruszka powędrowała do Jana Pieszczachowicza, w uznaniu za całokształt i wieloletnią pracę dziennikarską, za redakcję pism społeczno kulturalnych, upowszechnianie i promocję kultury i sztuki nie tylko w Krakowie ale również w całej Polsce, za stworzenie i redakcję magazynu KRAKÓW aktywnie promującego rzeczywistość, walory, kulturę i sztukę Krakowa w Polsce i za granicą. Należy dodać, że red. Jan Pieszczachowicz stworzył, prowadzi i zarządza od samego początku miesięcznikiem KRAKÓW, który jest rozpoznawalnym znakiem miasta nie tylko w Krakowie. Ceniony jest również jako krytyk literacki i publicysta.

Laur Złotej Gruszki otrzymał redaktor Tadeusz Kwaśniak, dziennikarz Polskiego Radia Kraków, w uznaniu za nienaganny warsztat dziennikarski, walory estetyczne, pomysłowość, profesjonalizm w realizacji swoich materiałów radiowych, oraz kulturę słowa, za postrzeganie go przez innych jako osobowość radiową nie tylko w Krakowie, ale również w Polsce, za dbanie o popularyzowanie sportu w Małopolsce,  zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Redaktor Tadeusz Kwaśniak to dziennikarz sportowy od 38 lat, komentator między innymi spotkań piłki nożnej i rozgrywek hokejowych, dziesięciokrotny sprawozdawca olimpijski.

Zieloną Gruszkę otrzymała natomiast Agnieszka Łoś, dziennikarka Tygodnika Głos Nowohucki, w uznaniu za nienaganny i solidny warsztat dziennikarski, przy umiejętnym wykorzystaniu całego zaplecza i doświadczenia, za ukazywanie i próbę okiełznania problemów młodych ludzi, a opisując rzeczywistość pokazująca mechanizmy działania współczesnego świata, stając się katalizatorem zmian na lepsze, za współpracę z placówkami oświatowymi w promowaniu i przybliżaniu zawodu dziennikarza i wyłaniania młodych talentów.

W czasie uroczystości zostali również wyróżnieni dziennikarze, którzy zasłużyli się w szczególny sposób dla miasta Krakowa. Medal Honoris Gratia z rąk Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Krakowa otrzymali: Brandys Teresa, Górszczyk Danuta, Rotter – Stankiewicz Barbara, Satała Marian i Wasilewski Piotr.

W uroczystości uczestniczyli znakomici   goście, wśród nich  między innymi: Kazimierz Barczyk (Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego), Wojciech Szczepanik (Vice Wojewoda Małopolski), Jacek Majchrowski (Prezydent Miasta Krakowa).

Sekretarz generalny ZG SDRP Andrzej Maślankiewicz wręczył laureatom listy gratulacyjne od przewodniczącego Stowarzyszenia Jerzego Domańskiego.

Po gali wręczenia nagród zebrani goście przeszli do Sali Bufetowej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pod Gruszką, gdzie długo trwały rozmowy kuluarowe i  gratulacje oraz  życzenia.

Szczegółowe sprawozdanie i serwis zdjęciowy z uroczystości na stronie internetowej Oddziału Małopolskiego SDRP.

Ireneusz Hyra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM