„Gdy rozum śpi”

| 18 maja 2015  10:22 | Brak komentarzy

W przeddzień telewizyjnej debaty kandydatów na urząd prezydenta, w Katowicach odbyła się konferencja z udziałem pretendenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy i przewodniczącego OPZZ Jana Guza. W świetle reflektorów, przed dziesiątkami kamer trzej panowie splatając dłonie , wymieniając uśmiechy i grzecznościowe zapewnienia o wspólnych działaniach w obronie praw socjalnych i pracowniczych, demonstrowali jedność. Jan Guz nie odcinał się od demagogicznych obietnic kandydata na prezydenta, nie protestował, gdy sypały się obietnice z sufitu wzięte. Wyborcy oglądając ten spektakl „zjednoczenia” mogli mieć jedno skojarzenie : Jan Guz dołączył do grona wspierających Andrzeja Dudę.

Tymczasem Jan Guz, po konferencji, przystąpił do zaklinania rzeczywistości. Był w Katowicach , stał obok Andrzeja Dudy, popierał ale nie popierając. Biuro prasowe OPZZ rozesłało do mediów komunikat, w którym zwrócono uwagę, że związek nie udzielił poparcia Andrzejowi Dudzie. „OPZZ prowadzi jedynie rozmowy z p. Andrzejem Dudą wychodząc naprzeciw jego inicjatywie…” Andrzej Duda ma rzeczywiście inicjatywę – zostać prezydentem. Jan Guz po prostu wychodzi mu naprzeciw.

Kampania prezydencka trwa. Zrobiło się gorąco, chwilami „śmieszno”, a czasem wręcz głupio. Ludzie otwierają oczy coraz szerzej i pytają co się dzieje ? Szef OPZZ , lewicowej organizacji związkowej, czyni umizgi do pisowskiego kandydata na prezydenta. Co jest grane ?

Zrozumiałe, że Andrzej Duda sięga do związkowców, elektoratu socjalnego i pracowniczego. W kraju, w którym według kandydata PiS , jest wyłącznie zło i totalna bieda, niezadowolony elektorat socjalny można kupić obietnicami bez pokrycia. Również bez większego wysiłku da się wytłumaczyć zbliżenie Piotra Dudy do Andrzeja Dudy , bo przecież nie od wczoraj boss związkowy , chyba opływający w dostatek i wszelkie dobra, nie ukrywa związków z PiS – em. Ale kiedy obok tych dwóch panów staje „wespół – zespół” Guz, przewodniczący OPZZ i opowiada banialuki o wieloletniej walce o prawa pracownicze, oczywiście walce bez sukcesu, podpisując się pod wszystkimi demagogicznymi hasłami obu Dudów, akceptuje robienie wody z mózgu milionom Polaków, to zastanawiamy się w jakim kraju żyjemy. Czy to jeszcze jest rzeczywistość czy już science fiction, czy może wręcz cyrkowy spektakl gdzie na scenie występuje lawirant udający szefa lewicowej organizacji związkowej, który już poczuł wiatr z prawej strony.

Zachowanie Jana Guza wskazuje, że zdrowe myślenie , odeszło w przeszłość i teraz jak wielu przebiera on nóżkami, chcąc dołączyć do sztabu prawie już zwycięskiego. Bo jeżeli wybory wygra Andrzej Duda, a to może być możliwe, to Jan Guz, tak myśli w swej naiwności, będzie już na dobrej pozycji, w miejscu do dalszego trwania przez następne lata. Nadal będzie opowiadał jak to „walczy”, jak go nikt nie słucha i jaki to fatalny mamy rząd.

Chyba czas Jana Guza się kończy. Czyż nie powinien odejść? Ale Guz, spryciarz, chyba tak sprawnie pociąga za sznurki, manipuluje statutem , że ruszyć szefa nie sposób. Może to jednak jest ten moment. Guz bowiem spotkaniem w Katowicach wmotał się w układ nie do zaakceptowania przez, rzesze związkowców, sprzeniewierzył się idei OPZZ, zapomniał, że są związkowcy, którzy myślą inaczej niż szef koniunkturalista i nigdy nie przyszłoby im do głowy popierać w wyborach kandydata, z którym im nie po drodze.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM