Fałszowanie historii

| 2 Wrz 2013  10:14 | Brak komentarzy

Dawno minęła kolejna – 93. – rocznica Bitwy Warszawskiej. Przeminęła również krzątanina wokół obchodów – tych oficjalnych, z udziałem najwyższych władz kraju: z defiladą i pokazem sprzętu bojowego. Odeszły też populistyczne widowiska – rekonstrukcja walk żołnierskich z udziałem „ludowych aktorów” ubranych w mundury żołnierzy polskich tamtych lat i czerwonoarmiejców z gwiazdami na szpiczastych czapkach – budionowkach.

Mimo upływu wielu dni od obchodów 93. rocznicy, w imię historycznej prawdy, należy powrócić do wydarzeń z sierpnia br. Oto na naszych oczach i z przyzwoleniem naszym – Polaków – odbywa się fałszowanie wielkiej historii ojczystej sprzed lat. Wyznawcy formacji PiS, oczywiście bezprawnie, na terenie sanktuarium obrońców Polski w sierpniu 1920 roku , w Ossowie niedaleko Wołomina, utworzyli Dolinę Smoleńską. Wtłaczają weń pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Stoją już pomniki: Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Tadeusza Płoskiego i Franciszka Gągora.

Komu jeszcze przypadnie ten zaszczyt?!

Żyją jeszcze potomkowie tych, którzy w decydujących chwilach być albo nie być naszej ojczyzny, walczyli na wszystkich frontach z Armią Czerwoną o Polskę. – Czy tu, na przedpolach Warszawy, czy na dalszych kierunkach wielkiego teatru działań bojowych – od pińskich błot na wschodnich rubieżach dawnej Rzeczypospolitej, aż po granice z Prusami po Mazowsze, Kielecczyznę, Białostocczyznę i Lubelszczyznę…

Niechaj w tej sprawie zabiorą głos…

*

Ossów, wieś mazowiecka w powiecie wołomińskim, oddalona od centrum Warszawy o 22 kilometry, weszła do annałów historii jako widomy znak polskiego zwycięstwa w sierpniu 1920 roku. Pod tą wsią i w niej samej toczyły się krwawe walki w dniach 14. i 15. sierpnia. W zmaganiach z bolszewikami, w Bitwie Warszawskiej, zginęło tu wielu polskich żołnierzy, tu też dziś mają ci bohaterowie swój cmentarz. Tu również znajdują się prochy poległych żołnierzy Armii Czerwonej. – Po wielkim boju leżą obrońcy i napastnicy. Obok siebie… Śmierć wyrównała szyki.

W obronie Polski, dopiero co powstałej po latach rozbiorów, stanęli zarówno ci, których szczątki znajdują się na cmentarzu w Ossowie, jak i ci polegli na ciągu szlaków działań wojennych. Ich zwycięstwo ocaliło Polskę.

Tymczasem przed trzecią 93. już rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami, PiS wmawiało narodowi, że tamte heroiczne bojowe wydarzenia są tożsame z dramatem z 10. kwietnia 2010 roku. Wtedy ginęli Polacy i teraz p o l e g l i – sugerują – pod Smoleńskiem! Prawda i kłamstwo po równo.

Mimo wielu dociekań różnych komisji badających to dramatyczne wydarzenie na lotnisku w Smoleńsku Polacy nadal nie znają jednoznacznie wszystkich przyczyn wypadku, wszystkich poleceń wydawanych pilotom, i przez kogo, rozmów telefonicznych prowadzonych z pokładu samolotu. Wreszcie: kto ostatecznie podjął decyzję o lądowaniu samolotu w upiornych warunkach pogodowych na lotnisku nieprzygotowanym do przyjęcia maszyny? W sumie nie rozstrzygnięto ważnych kwestii odpowiedzialności za wypadek. W 93. rocznicę bitwy warszawskiej w Ossowie w uroczystościach, również kościelnych z udziałem abp. Hosera, PiS oficjalnie reprezentowali, oprócz miejscowych przywódców: Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Antoni Macierewicz (!), główni glosatorzy zrównania obu dat pod względem ważności. Za wiedzą – jak donoszą media – Jarosława Kaczyńskiego.

*

Po katastrofie (10 kwietnia 2010 roku) rządowego samolotu na lotnisku w Smoleńsku podczas wymuszonego lądowania zginęło 96 osób udających się na uroczystości katyńskie. 23 kwietnia tegoż samego roku z inicjatywy Lasów Państwowych w Ossowie posadzono „96 dębów pamięci” w tzw. Dolinie Smoleńskiej – z przyzwoleniem i – właśnie w wykonaniu działaczy PiS, bez zgody społeczeństwa. Aplauz działaniom daje hierarchia Kościoła katolickiego.

*

Jestem z rodu, którego przedstawiciele w zwycięskim roku 20. XX wieku walczyli z Armią Czerwoną na polach bitewnych – od Warszawy aż po bagna Polesia. Podoficerowie – bracia JÓZEF SEWERYN i JAN. ZAGAŃCZYKOWIE; mój ojciec i stryj. Obaj, jako ochotnicy, służyli w elitarnej samodzielnej formacji: w zwiadzie konnym. – Od takich żołnierzy zależało częstokroć zwycięstwo całych oddziałów. Tych żołnierzy zazwyczaj nie brano w plen: w razie niepowodzenia w bitwie, często po torturach wydobywczych, była razstriełka!

Pod Warszawą, w Kobyłce, inny ZAGAŃCZYK – ksiądz kanonik Antoni – w czasie bitwy o Warszawę – jak świadczą przekazy – wspomagał żołnierzy polskich nie tylko modlitwą. Ten społecznik, zasłużony wcześniej i dla Wołomina (pomysłodawca i organizator robotniczej huty szkła) oraz kilku innych mazowszańskich miejscowości – zarówno jako pedagog, a następnie ksiądz, „ma” kilka „własnych” ulic; tam, gdzie pracował, jako nauczyciel, a następnie służył kapłańską posługą…

*

Nie piszę tu o tych imionach i nazwiskach z rodowej próżności! Zgłaszam sprzeciw w imieniu tych, którzy dawno odeszli – a być może i w imieniu rodzin potomków tych, którzy tu wtedy – i gdzie indziej na szlaku bitewnym – walczyli, przepełniony smutkiem i przerażeniem: że oto garstka uzurpatorów, jak wieść niesie, upatrzyła sobie Ossów, gdzie wiele lat temu utworzono Panteon Chwały Polaków walczących o przetrwanie, o istnienie narodu. I tworzy tu panteon ku chwale prezydenta – (i zaproszonych przez niego ludzi) – który zginął w wypadku lotniczym; wypadku, który do końca nie jest wyjaśniony: dlaczego lotnicy za cenę życia własnego i powierzonych im osób dążyli do wylądowania na lotnisku, mimo skrajnie niesprzyjających warunków pogodowych?

Bo to, co dzieje się w Ossowie, to zawłaszczanie historii. Tu właśnie w miejscu chwały Polaków, obrońców ojczyzny, stawia się prywatnie pomniki. Bo brat chce uczcić brata – bliźniaka wprowadzając go do Panteonu Chwały Narodu​? Zwycięzców 1920 roku.

*

Kto stanie na PiS-owskim postumencie przed 94. rocznicą?

HENRYK KAZIMIERZ ZAGAŃCZYK

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM