Fałszowanie historii

| 2 Wrz 2013  10:14 | Brak komentarzy

Dawno minęła kolejna – 93. – rocznica Bitwy Warszawskiej. Przeminęła również krzątanina wokół obchodów – tych oficjalnych, z udziałem najwyższych władz kraju: z defiladą i pokazem sprzętu bojowego. Odeszły też populistyczne widowiska – rekonstrukcja walk żołnierskich z udziałem „ludowych aktorów” ubranych w mundury żołnierzy polskich tamtych lat i czerwonoarmiejców z gwiazdami na szpiczastych czapkach – budionowkach.

Mimo upływu wielu dni od obchodów 93. rocznicy, w imię historycznej prawdy, należy powrócić do wydarzeń z sierpnia br. Oto na naszych oczach i z przyzwoleniem naszym – Polaków – odbywa się fałszowanie wielkiej historii ojczystej sprzed lat. Wyznawcy formacji PiS, oczywiście bezprawnie, na terenie sanktuarium obrońców Polski w sierpniu 1920 roku , w Ossowie niedaleko Wołomina, utworzyli Dolinę Smoleńską. Wtłaczają weń pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Stoją już pomniki: Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Tadeusza Płoskiego i Franciszka Gągora.

Komu jeszcze przypadnie ten zaszczyt?!

Żyją jeszcze potomkowie tych, którzy w decydujących chwilach być albo nie być naszej ojczyzny, walczyli na wszystkich frontach z Armią Czerwoną o Polskę. – Czy tu, na przedpolach Warszawy, czy na dalszych kierunkach wielkiego teatru działań bojowych – od pińskich błot na wschodnich rubieżach dawnej Rzeczypospolitej, aż po granice z Prusami po Mazowsze, Kielecczyznę, Białostocczyznę i Lubelszczyznę…

Niechaj w tej sprawie zabiorą głos…

*

Ossów, wieś mazowiecka w powiecie wołomińskim, oddalona od centrum Warszawy o 22 kilometry, weszła do annałów historii jako widomy znak polskiego zwycięstwa w sierpniu 1920 roku. Pod tą wsią i w niej samej toczyły się krwawe walki w dniach 14. i 15. sierpnia. W zmaganiach z bolszewikami, w Bitwie Warszawskiej, zginęło tu wielu polskich żołnierzy, tu też dziś mają ci bohaterowie swój cmentarz. Tu również znajdują się prochy poległych żołnierzy Armii Czerwonej. – Po wielkim boju leżą obrońcy i napastnicy. Obok siebie… Śmierć wyrównała szyki.

W obronie Polski, dopiero co powstałej po latach rozbiorów, stanęli zarówno ci, których szczątki znajdują się na cmentarzu w Ossowie, jak i ci polegli na ciągu szlaków działań wojennych. Ich zwycięstwo ocaliło Polskę.

Tymczasem przed trzecią 93. już rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami, PiS wmawiało narodowi, że tamte heroiczne bojowe wydarzenia są tożsame z dramatem z 10. kwietnia 2010 roku. Wtedy ginęli Polacy i teraz p o l e g l i – sugerują – pod Smoleńskiem! Prawda i kłamstwo po równo.

Mimo wielu dociekań różnych komisji badających to dramatyczne wydarzenie na lotnisku w Smoleńsku Polacy nadal nie znają jednoznacznie wszystkich przyczyn wypadku, wszystkich poleceń wydawanych pilotom, i przez kogo, rozmów telefonicznych prowadzonych z pokładu samolotu. Wreszcie: kto ostatecznie podjął decyzję o lądowaniu samolotu w upiornych warunkach pogodowych na lotnisku nieprzygotowanym do przyjęcia maszyny? W sumie nie rozstrzygnięto ważnych kwestii odpowiedzialności za wypadek. W 93. rocznicę bitwy warszawskiej w Ossowie w uroczystościach, również kościelnych z udziałem abp. Hosera, PiS oficjalnie reprezentowali, oprócz miejscowych przywódców: Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Antoni Macierewicz (!), główni glosatorzy zrównania obu dat pod względem ważności. Za wiedzą – jak donoszą media – Jarosława Kaczyńskiego.

*

Po katastrofie (10 kwietnia 2010 roku) rządowego samolotu na lotnisku w Smoleńsku podczas wymuszonego lądowania zginęło 96 osób udających się na uroczystości katyńskie. 23 kwietnia tegoż samego roku z inicjatywy Lasów Państwowych w Ossowie posadzono „96 dębów pamięci” w tzw. Dolinie Smoleńskiej – z przyzwoleniem i – właśnie w wykonaniu działaczy PiS, bez zgody społeczeństwa. Aplauz działaniom daje hierarchia Kościoła katolickiego.

*

Jestem z rodu, którego przedstawiciele w zwycięskim roku 20. XX wieku walczyli z Armią Czerwoną na polach bitewnych – od Warszawy aż po bagna Polesia. Podoficerowie – bracia JÓZEF SEWERYN i JAN. ZAGAŃCZYKOWIE; mój ojciec i stryj. Obaj, jako ochotnicy, służyli w elitarnej samodzielnej formacji: w zwiadzie konnym. – Od takich żołnierzy zależało częstokroć zwycięstwo całych oddziałów. Tych żołnierzy zazwyczaj nie brano w plen: w razie niepowodzenia w bitwie, często po torturach wydobywczych, była razstriełka!

Pod Warszawą, w Kobyłce, inny ZAGAŃCZYK – ksiądz kanonik Antoni – w czasie bitwy o Warszawę – jak świadczą przekazy – wspomagał żołnierzy polskich nie tylko modlitwą. Ten społecznik, zasłużony wcześniej i dla Wołomina (pomysłodawca i organizator robotniczej huty szkła) oraz kilku innych mazowszańskich miejscowości – zarówno jako pedagog, a następnie ksiądz, „ma” kilka „własnych” ulic; tam, gdzie pracował, jako nauczyciel, a następnie służył kapłańską posługą…

*

Nie piszę tu o tych imionach i nazwiskach z rodowej próżności! Zgłaszam sprzeciw w imieniu tych, którzy dawno odeszli – a być może i w imieniu rodzin potomków tych, którzy tu wtedy – i gdzie indziej na szlaku bitewnym – walczyli, przepełniony smutkiem i przerażeniem: że oto garstka uzurpatorów, jak wieść niesie, upatrzyła sobie Ossów, gdzie wiele lat temu utworzono Panteon Chwały Polaków walczących o przetrwanie, o istnienie narodu. I tworzy tu panteon ku chwale prezydenta – (i zaproszonych przez niego ludzi) – który zginął w wypadku lotniczym; wypadku, który do końca nie jest wyjaśniony: dlaczego lotnicy za cenę życia własnego i powierzonych im osób dążyli do wylądowania na lotnisku, mimo skrajnie niesprzyjających warunków pogodowych?

Bo to, co dzieje się w Ossowie, to zawłaszczanie historii. Tu właśnie w miejscu chwały Polaków, obrońców ojczyzny, stawia się prywatnie pomniki. Bo brat chce uczcić brata – bliźniaka wprowadzając go do Panteonu Chwały Narodu​? Zwycięzców 1920 roku.

*

Kto stanie na PiS-owskim postumencie przed 94. rocznicą?

HENRYK KAZIMIERZ ZAGAŃCZYK

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM