Ewa Wiśniewska z Nagrodą im. Ireny Solskiej

| 7 Gru 2018  16:13 | Brak komentarzy

„… Osoba tak różnobarwna, jak jej niezliczone role w filmie, teatrze, telewizji, wszędzie… Potrzebna, podziwiana, poszukująca …”. To o bohaterce wieczoru – Ewie Wiśniewskiej!

Nagrodę im. Ireny Solskiej Ewa Wiśniewska – jako ósma laureatka tej nagrody – odebrała w warszawskiej siedzibie ZASP 3 grudnia 2018 r. Otrzymała ją „za wszechstronny dorobek artystyczny w teatrze, kinie, telewizji i radiu, ze szczególnym uwzględnieniem kreacji na deskach Teatru Narodowego”.

W tym miejscu wróćmy do cytatu. Otóż w „Notesie…” Krystyny Gucewicz znalazłam oto taką charakterystykę Ewy Wiśniewskiej: „Dwie w jednej: posąg i kumpela. Osoba tak różnobarwna, jak jej niezliczone role w filmie, teatrze, telewizji, wszędzie. Gest książęcy, temperament huzara, dowcip Rabelais’go. …Kobieta żyleta. A jednocześnie encyklopedia życia naszego codziennego. … Ewa wie wszystko. I na pewno wie wszystko o teatrze. W kulminacyjnym, dojrzałym okresie aktorstwa spełnia się w Teatrze Narodowym pod batutą najwybitniejszych reżyserów. Potrzebna, podziwiana, poszukująca”.

A że opis prawdziwy udowodniła rozmowa z Laureatką. Prowadziła ją Jagoda Opalińska. Ewa Wiśniewska, która podczas rozmowy nie traciła swojego wigoru polemicznego i nie szczędziła uwag krytycznych pod adresem dzisiejszego kształcenia aktorów, opowiedziała o muzyce, przy której odpoczywa, o swoich mistrzach (m.in. o Kreczmarze, Romanównie i Bardinim), o dobrym jedzeniu (i gotowaniu), brydżu, w którego gra po męsku. I o książce o niej, która „powstała obok mnie”, ponieważ nie udzieliła autorce wywiadu, których udzielać zresztą nie lubi. N koniec zacytowała Osiecką, która twierdziła, że „inteligencja nie przeszkadza Ewie w zawodzie”.

Dialog inkrustowały piosenki studentów Akademii Teatralnej (Zuzanna Saporznikow, Marcin Frant, Janusz Godzina [na zdjęciu] i Konrad Szymański), którym towarzyszył przy fortepianie Marek Stefankiewicz. Występy studentów AT. bohaterka wieczoru ciepło skwitowała.

Nagroda im. Ireny Solskiej, przyznawana przez Klub Krytyki Teatralnej/polska sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej (IATC/AICT), ustanowiona została w roku 2010 z inicjatywy red. Justyny Hoffman-Wiśniewskiej, długoletniej sekretarz Klubu, z intencją wyróżniania wybitnych osiągnięć polskich aktorek. Jej pierwszą laureatką została Danuta Szaflarska.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM