Europejska Nagroda Filmowa dla polskiego filmu

| 15 gru 2014  10:49 | Brak komentarzy

ida

13 grudnia 2014 roku w Rydze Europejską Nagrodę Filmową, zwaną europejskim Oskarem otrzymał polski film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Ta najważniejsza w Europie nagroda filmowa przyznawana jest od 27 lat przez Europejską Akademię Filmową (European Film Akademy EFA) – jest szczególnie ważnym wyróżnieniem dla polskiej kinematografii.

O obrazie Pawła Pawlikowskiego mówi się, iż jest jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina na arenie międzynarodowej.

Najlepszy według EFA tegoroczny film na festiwalu otrzymał również nagrodę za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz i zdjęcia. Ale to nie wszystkie splendory, bowiem film otrzymał również nagrodę publiczności.

Obsypana nagrodami „Ida” to przykład kina autorskiego mówiący o trudnych sprawach, ale w szczególny sposób, jakby szeptem, film stawia pytania uniwersalne – powiedziała Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Instytut dofinansował realizację filmu.

„Ida” jest koprodukcją polsko-duńską zrealizowaną przez Portobello Pictures, Opus Film i Phoenix Film Polska oraz Canał + Polska.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejną nagrodę – nagrodę OSKARA.

*

Nagród dla „Idy” ciąg dalszy

Kolejną zdobytą nagrodą dla obrazu Pawła Pawlikowskiego „Ida” jest tegoroczna nagroda LUX Prize Parlamentu Europejskiego przyznana 17 grudnia 2014 – za zachęcanie do dyskusji o wartościach istotnych dla Unii Europejskiej. Do nagrody nominowane były dwa inne filmy francuski i słoweński.

Uhonorowany statuetką LUX Prix Paweł Pawlikowski otrzymał także nagrodę pieniężną, która pozwoli na sfinansowanie napisów filmowych w 23 językach urzędowych Unii oraz wersji dla osób z wadami wzroku i słuchu.

Filmy takie jak „Ida” przyczyniają się do poczucia wspólnoty na naszym kontynencie – podkreślił Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wręczając statuetkę.

EG

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...