EUROPEJSKA FEDERACJA DZIENNIKARZY POZOSTAJE ZANIEPOKOJONA

| 27 kwi 2016  22:02 | Brak komentarzy

EFD_2016

Stolica Bośni i Hercegowiny Sarajewo gościła w tym tygodniu ( 25 – 26 bm. ) ponad stu dziennikarzy, przedstawicieli organizacji dziennikarskich z 43 krajów. Odbyło się tam zgromadzenie ogólne Europejskiej Federacji Dziennikarzy, które co trzy lata podsumowuje kolejny okres działalności Federacji, omawia główne problemy stojące przed nasza profesją oraz dokonuje wyboru nowych władz.

Jeśli chodzi o ten ostatni punkt to większych zmian nie było o tyle, że przewodniczącym pozostał kolega z Danii Mogens Blicher Bjjeregard, zaś funkcja jego zastępczyni przypadła znów przedstawicielce Rosji Nadieżdzie Azgichinie. Jak ocenia Andrzej Bilik, przedstawiciel Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Sarajewie, obrady były burzliwe i dotyczyły w większości najistotniejszych kwestii stających dziś przed dziennikarstwem i choć nie przyniosły gotowych recept to pozwoliły na krytyczny osąd naszego zawodu na dziś i to niemal wszędzie. Wszędzie bowiem obserwujemy próbę ograniczania roli i praw dziennikarzy na różne sposoby, zamykania im ust, pogarszania warunków pracy. W wielu krajach, zwłaszcza objętych konfliktami wojennymi, życie dziennikarzy bywa zagrożone, wielu – ginie na posterunku, bądź jest szykanowanych. W tym kontekście mowa była np. o Turcji czy Afganistanie, a także – Bliskim Wschodzie. Na marginesie konferencji doszło do spotkania i porozumienia dziennikarzy izraelskich i palestyńskich, a także rosyjskich i ukraińskich.

W Sarajewie pojawił się także polski temat zarówno w sprawozdaniu przewodniczącego Blichera Bjerregarda jak i w paru innych wystąpieniach. Przyjęto także wniosek dotyczący Polski i wsparty zarówno przez nasze Stowarzyszenie jak i kolegów z II piętra budynku przy ul. Foksal . Brzmi on następująco:

 W ślad za misją do Polski ze stycznia br. Europejska Federacja Dziennikarzy pozostaje zaniepokojona sytuacją mediów publicznych w Polsce. Zgromadzenie ogólne Europejskiej Federacji Dziennikarzy wyraża solidarność z polskimi dziennikarzami . Udzielamy zdecydowanego poparcia ich uzasadnionym prawom opierającym  się o poszanowanie Europejskiej Karty Praw Podstawowych oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Do wielu innych spraw poruszonych podczas konferencji powrócimy wkrótce szerzej.

( ab )

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...