Dziwny jest świat mediów

| 11 Cze 2018  20:03 | Brak komentarzy

„Dziennikarstwo jest zawodem zawsze związanym z realiami politycznymi – tak jest na całym świecie”. Tak zaczyna się książka Ewy Bonieckiej „Dziennikarki w poszukiwaniu swoich dróg”, w której autorka opisuje własne doświadczenia zawodowe. To wynik wieloletniej pracy w różnych redakcjach w Polsce (m.in. w „Życiu Warszawy”, „Sukcesie”, „Kulturze”, „Perspektywach” ) i podczas kilkuletnich pobytów w Wielkiej Brytanii oraz w USA.


Wydawca zachęca do lektury zdaniem ważnym dla młodych adeptów sztuki dziennikarskiej. „Książka jest mocno osadzona w różnych okresach działań „czwartej władzy” oraz we współczesnym, zmieniającym się świecie mediów”. Zaś autorka opisuje doświadczenia nie tylko swoje, ale kilku pokoleń dziennikarek – ich poszukiwania i wybory.

Kiedy pojechała jesienią 1966 roku do Londynu pisała: „Zachłystywałam się bogactwem i różnorodnością brytyjskiej prasy – od wielkich dzienników (jak liberalny „Guardian”) po konserwatywny „Daily Telegrach”. Ich jakże różnorodne spojrzenie na brytyjską politykę oraz jej główne postacie były dla mnie obrazem wolności i potęgi mediów, siły demokracji i wpływów czwartej władzy na społeczeństwo”. To wtedy zainteresowała się polityką, „zanurzając się w ten świat, całkowicie różny od polskiego” . W którym prasa była kontrolowana przez rządząca partię i państwową cenzurę.

Potem był pobyt w USA i praca jako korespondentka w ONZ. To o pracy korespondenta pisał z goryczą Krzysztof Mroziewicz. „Korespondent opisuje wydarzenia… Jeśli zadamy pytanie, co to jest wydarzenie, trzeba będzie zapytać, kto to jest reporter, co widzi, czego nie może dostrzec, czego nie chce widzieć. Często dysponent (kiedyś wydawca polityczny, dziś bardziej właściciel medium, też jednak motywowany politycznie, odwraca sytuację, jakie winno być wydarzenie, aby odbiór był pożądany? I tu zaczyna się majstrowanie”. Skąd to znamy – przecież nie tylko z tabloidów. To jakby „podszewka zawodu dziennikarskiego”

Życie i praca w Nopwym Jorku zmieniła (jak sama pisze) spojrzenie Ewy Bonieckiej na świat i samą siebie. „Czy był to smak narastającej osobistej samotności, kontrastów wszechobecnych wokół, które zmuszały do szukania swego miejsca w tym skomplikowanym świecie i definiowania własnych dążeń?” Ewa Boniecka nie odpowiada na to pytanie do końca książki.

W zamian spotykamy na kartach tej opowieści praktycznie wszystkich liczących się w życiu politycznym, społecznym, kulturalnym w Polsce, którzy byli bohaterami bądź rozmówcami autorki. Pojawia się na kartach książki wiele nazwisk dziennikarzy i dziennikarek, którzy i które zaczynały swoją drogę zawodową razem z Ewą Boniecką. Jest wśród nich Małgorzata Szejnert. Obie pracowały w „Kurierze Polskim” w okresie cenzury i ówczesnych realiów ustrojowych. Dla Szejnert, ikony dziennikarstwa, która nie czuje się kombatantką był to „okres bardzo ciekawy dziennikarsko”, kiedy jako młode dziennikarki „przeżywały zawodową satysfakcję, gdy mimo ograniczeń tamtego systemu udało się im napisać coś ważnego”.

A obecnie? Ewa Boniecka pisze: „Coraz trudniej jest mi przeprowadzać wywiady z politykami, ponieważ z góry wiem, co powie członek danej partii, powtarzając swoje formułki”.

Nic dodać nie trzeba, ale trzeba… przeczytać „Dziennikarki w poszukiwaniu swoich dróg”.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM