Dziennikarze i pracownicy mediów zamordowani w 2013 roku… Utrwala się kultura bezkarności!

| 27 Lut 2014  14:09 | Jeden komentarz

Fot: FIJ (www.ifj.org)

Fot: FIJ (www.ifj.org)

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (FIJ) 24 lutego 2014 roku opublikowała raport o liczbie dziennikarzy i pracowników mediów zamordowanych na świecie w czasie pełnienia przez nich obowiązków służbowych. Raport zawiera informacje na temat 105 dziennikarzy i pracowników mediów, którzy stracili życie w ukierunkowanych atakach bombowych i w innych incydentach wymiany ognia. Istnieje też domniemanie zabójstw ludzi mediów w stosunku do 15 innych przypadkowych zgonów.

Jest to zapis porażający w swej wymowie, wynika bowiem z niego, jak trudny i niebezpieczny staje się dziś zawód dziennikarza, i w ogóle ludzi obsługujących media. Dziennikarze giną nie tylko przypadkowo, bo znaleźli się na linii wymiany strzałów, czy eksplozji ładunków wybuchowych, ale przede wszystkim dlatego, że są sprawozdawcami medialnymi – legitymacja dziennikarska nie daje już ochrony, wprost przeciwnie – powoduje agresję morderców, jak to wykazało zabójstwo Wiaczesława Wieremija. Stało się to w centrum Kijowa, dziennikarz został wyciągnięty z taksówki w obecności wielu przechodniów, a więc sprawcy musieli podążać za dziennikarzem wracającym z Majdanu.

Raport ukazuje najczęstsze „regiony śmierci ludzi mediów”. Najbardziej niebezpiecznymi regionami dla dziennikarzy w 2013 roku były: Azja i kraje Pacyfiku – 29 proc. z ogólnej liczny zabójstw oraz regiony Bliskiego Wschodu i świata arabskiego – 27 procent morderstw. Zaś z państw, w których zginęło najwięcej ludzi mediów, należy wymienić Syrię, Filipiny, Pakistan, Irak oraz Indie.

Są to również regiony świata najbardziej niebezpieczne i ciągle się utrzymujące, dla kobiet pracujących dla mediów. Jednocześnie stwierdza się, że poszkodowani mogą liczyć na wsparcie z Funduszu Bezpieczeństwa Międzynarodowego IFI, utworzonego specjalnie dla dziennikarzy i personelu mediów znajdujących się w potrzebie. Fundusz Bezpieczeństwa Międzynarodowego potwierdza „skrajną niewydolność i nieodpowiedzialność rządów państw, na terytorium których doszło do zabójstw ludzi mediów w kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności zabójców, w wyniku czego mordercy stają się bezkarni”.

Ponadto w raporcie podkreśla się, że istnieje pilna potrzeba skłonienia państw do poczuwania się do odpowiedzialności za życie ludzi mediów. Rządy na całym świecie muszą podjąć radykalne działania, aby powstrzymać tę krwawą łaźnię. Utrwala się kultura bezkarności w stosunku morderców.

Redakcja DziennikarzeRP.org.pl

Komentarze

Jeden komentarz do “Dziennikarze i pracownicy mediów zamordowani w 2013 roku… Utrwala się kultura bezkarności!”

 1. Lidia B.
  czwartek, 27 - Lut - 2014, godz. 21:30

  Dziennikarze giną tak, jak zawsze w dziejach ginęli posłowie, przynoszący złe wiadomości. Oni pokazują to, co się dzieje, ale to nie oni kreują rzeczywistość. Prawdziwe dziennikarstwo to misja, nie zwykły zawód.Dobrze, że jeszcze są odważni ludzie, którzy innym przybliżają świat, nawet za cenę narażania swego życia.Jednak powinna zostać jasno przywrócona, porzucona stosunkowo niedawno, granica między tym co powinno być pokazywane, a czego pokazywać nie wolno. Zapomnieli dziennikarze, że są sytuacje, których po prostu pokazywać nie wypada, nie należy! Śmierć! Jestem przeciwna, aby pokazywać zadawanie śmierci. Nie wolno obdzierać z intymności tego ostatniego aktu życia człowieka na ziemi. Nawet dziennikarze w pogodni za mocnym przekazem zapominają, że nie wszystko jest dla wszystkich!!!Śmierć powszednieje, a nie powinna NIGDY stać się powszednią!

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM