DZIENNIKARZ NIE JEST POLICJANTEM

| 25 wrz 2017  18:52 | Brak komentarzy

Większość dziennikarzy krytykuje pomysł wprowadzenia obowiązku informowania rozmówcy o prawie do autoryzacji przed udzieleniem przez niego wypowiedzi.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajęła się 12 września 2017 roku nowelizacją ustawy o prawie prasowym, która znosi karę ograniczenia wolności (zostawia jednak karę grzywny) za niedopełnienie autoryzacji i wprowadza terminy na jej dokonanie – do 6 godzin dla dzienników i 24 godzin dla czasopism. Proponowana nowelizacja nakłada też na dziennikarzy obowiązek informowania rozmówców o prawie do autoryzacji.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski podczas posiedzenia zaproponował poprawkę, która precyzuje, że dziennikarz ma obowiązek poinformowania rozmówcy o prawie autoryzacji przed udzieleniem wypowiedzi. ”Celem tej poprawki jest doprecyzowanie, kiedy informacja o prawie do autoryzacji powinna być udzielona. W naszej ocenie powinniśmy to zrobić przed udzieleniem wywiadu, żeby była pełna jasność co do prawa, jakie obowiązuje w momencie udzielania wywiadu” – tłumaczył Paweł Lewandowski.

Andrzej Stankiewicz, dziennikarz Onetu, uważa, że to kuriozalny pomysł. – Jestem obsadzony w roli policjanta, który mówi zatrzymanemu, do czego ma on prawo, a do czego nie – komentuje Stankiewicz. – Wywiad prasowy lub rozmowa jest czymś innym od przesłuchania na policji. To strasznie utrudni dziennikarzom pracę. Politycy wiedzą, że mają prawo do autoryzacji, ale jeżeli będę rozmawiał ze zwyczajnym człowiekiem, to muszę go po pierwsze uprzedzić, a po drugie wytłumaczyć mu, czym jest autoryzacja. I zaczynają się schody, bo część ludzi może się wycofać. To bardzo utrudni pracę – tłumaczy Stankiewicz.

– Wydaje mi się, że jest to niepotrzebne. Dzwoniąc do polityków, można zakładać, że znają swoje prawa. Nałożona przez ustawodawcę konieczność przypominania o tym za każdym razem jest zbędna – uważa Dariusz Grzędziński, dziennikarz działu Polityka w ”Fakcie”.

Dziennikarka ”Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska uważa jednak, że nowe przepisy nie wpłyną na jej pracę. – Przeważnie robię rozmowy z osobami, które dobrze wiedzą, że mają prawo do autoryzacji – mówi Wielowieyska. – Jednak zwykli ludzie, którzy na co dzień nie rozmawiają z mediami, często nie wiedzą, jakie są ich prawa i są słabsi wobec agresywnego dziennikarstwa niż stare wygi polityczne – argumentuje.

Z kolei zdaniem dziennikarza ”Rzeczpospolitej” Michała Kolanko wprowadzenie poprawki o konieczności informowania o autoryzacji w praktyce niewiele zmieni. – Fundamentalna zmiana, która wpłynęłaby na pracę dziennikarzy, to rezygnacja z wymogu autoryzacji. Każda inna zmiana to kosmetyka – komentuje Kolanko.

(Źródło: Press. pl)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...