Dziennikarski Tłusty Czwartek w Lublinie

| 24 lut 2020  18:01 | Brak komentarzy

W Lublinie wręczono laur „Młodego Dinozaura” za rok 2019. Otrzymał go, obchodzący 50 -lecie swego debiutu literackiego i dziennikarskiego, redaktor Janusz Malinowski.

Uroczysta gala odbyła się tradycyjnie w ostatni czwartek tegorocznego karnawału w kawiarni ART’ CAFE Domu Kultury LSM. Było to już 22 tłustoczwartkowe spotkanie dziennikarzy zorganizowane przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczyli w nim licznie dziennikarze aktywni zawodowo oraz będący w stanie spoczynku. Wraz z dziennikarzami do pączków i faworków zasiadł zastępca przewodniczącego Rady Miasta Lublin Stanisław Kieroński. Obecni byli redaktorzy naczelni pism społeczno-kulturalnych – dr Bogusław Wróblewski, który podzielił się z dziennikarzami licznymi zeszytami renomowanego w kraju i zagranicą kwartalnika „Akcent” oraz szef „Awangardy Lubelskiej” Krzysztof Stankiewicz.


Podczas spotkania uroczyście wręczono legitymację członkowską młodej dziennikarce Amandzie Endert, która wstąpiła w szeregi SDRP. Nowa koleżanka po piórze jest magistrem dziennikarstwa, studiuje na Politechnice Lubelskiej zagadnienia z zakresu transportu publicznego, publikuje w Internecie.

Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP 20 lutego br. uhonorował po raz pierwszy osoby współpracujące ze środowiskiem dziennikarskim ustanowionym w tym roku tytułem AMICUS DIURNARIORUM, którego przesłaniem jest łacińska maksyma: „Amicus optima vitae possessio”. Pierwsze tytuły otrzymali: prezes Zarządu Lubelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” Mieczysław Zapał i dyrektor Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzej Zdunek.

Niepowtarzalnym w kraju Laurem „Młodego Dinozaura” Lubelski Oddział SDRP honoruje dziennikarzy, którzy co prawda przebywają na emeryturze, ale wciąż pozostają aktywni zawodowo bądź społecznie. Dotychczas przyznano go 20 razy. Wyróżnieni nim zostali m.in. Adam Tomanek, Andrzej Albigowski, Tadeusz Chwałczyk, Izabella Wlazłowska czy Stanisław Dąbrowski. Obecny, 21, laureat wykazał się aktywnością na obu płaszczyznach, na co wskazał red. Stanisław Dąbrowski w okolicznościowej laudacji:

Poetycko debiutował 13 grudnia 1969 r. w „Kulturze i Życiu”, dziennikarsko w studenckim Tygodniku „Politechnik” wydawanym przez Politechnikę Warszawską. To doświadczenie otworzyło mu drogę do błyskawicznej kariery dziennikarskiej, którą z wielką pasję i powodzeniem uprawiał aż do przejścia na zasłużoną emeryturę, na której nie rozstaje się z markowym piórem.

Pod własnym nazwiskiem oraz pod pseudonimami „Matacz”, „Halifax” popełnił prawie 400 felietonów, kilkadziesiąt reportaży krajowych i zagranicznych oraz setki artykułów publicystycznych, informacji, notatek, opracowań z prasy obcojęzycznej w „Sztandarze Ludu” i innych pismach. Autor tomu opowiadań i dwóch powieści sensacyjnych. założyciel i redaktor naczelny „Tygodnika Chełmskiego”, „Dziennika Lubelskiego” i „Dziennika Wschodniego”, dyrektor, a następnie prezes zarządu wydawnictwa „Edytor Press” – wydawcy „Dziennika Wschodniego”.

W 80. rocznicę obrony Lublina przypomniał mieszkańcom miasta postać jednej z pierwszych ofiar września 1939 r. – Jana Gilasa – bohaterskiego woźnego ratusza, który ratując innych, wyniósł z magistratu zrzuconą przez najeźdźcę bombę, czego sam nie przeżył. To z inicjatywy naszego Laureata jedną z przyratuszowych uliczek nazwano imieniem Jana Gilasa.

Dla laureata były, tradycyjnie, kwiaty, upamiętniająca nadanie lauru statuetka i, oczywiście, „płonący” tort. Dla niego i uhonorowanych tytułem Amicus Diurnariorum zagrali na gitarach i zaśpiewali współzałożyciel zespołu BAJM Adrzej Grądkiewicz oraz Ireneusz Włoch.


/SW/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...