Dyktatura ekspertów

| 24 mar 2014  00:25 | Brak komentarzy

W telewizji publicznej szło poranne „Pytanie na śniadanie”. Nic ważnego. Plotki, ploteczki, gotowanie (nie ma już żadnego, lżejszego programu bez gotowania) spotkania i rozmowy z celebrytami, bądź gwiazdami na fundamentalne tematy moralne, etyczne, rodzinne (najlepiej jeśli gwiazda jest po trzecim, czwartym rozwodzie i zakłada kolejną rodzinę).

Najszerzej jak to możliwe otworzyłem  oczy i uszy, kiedy pani redaktorka przystąpiła do rozmowy na kolejny fundamentalny temat: co zrobić aby szminka nie malowała paniom zębów? Drugie pytanie: co zrobić, by panom mniej wypadały włosy? Mówi pani redaktorka: w tych sprawach wypowiedzą się obecni w   studiu eksperci. Nie kosmetyczka, nie fryzjer, ale EKSPERCI. No i oczywiście wypowiedzieli się, czego nie zapamiętałem, gdyż tak byłem zaaferowany faktem, iż na ekranie są eksperci.

Jak mówi wielu naszych żurnalistów były to fakty autentyczne (czy mogą być fakty nieautentyczne? Otóż mogą, jak poinformował mnie „ekspert”: mogą być fakty prasowe, powiedział). Śmiać mi się chciało z tych kosmetycznych i fryzjerskich ekspertów, ale po pewnym namyśle przyszło mi do głowy, że w polskich mediach a także poza nimi pełno dziś mamy ekspertów. Kiedyś na ważne tematy wypowiadali się fachowcy, specjaliści, naukowcy, badacze, osoby kompetentne. Dziś wypowiadają się eksperci. Szczególnie jest to ostatnio widoczne i słyszalne, kiedy rozmowy i analizy dotyczą sytuacji na Ukrainie bądź w związku z konfliktem między Rosją a Ukrainą i Unią Europejską a Ukrainą, między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

Wypowiadają się niemal wyłącznie eksperci, czasem jakiś dyplomata, minister. Ale wypowiedź tych ostatnich jest mniejszej wagi. Liczy się wypowiedź eksperta, co wcale nie musi oznaczać, że jest ona ekspercka, a więc obiektywna i kompetentna. Prowadzący rozmowy dziennikarze i eksperci tak się zachowują  i to manifestują, że wypowiedzi ekspertów są ostateczne i niepodważalne. Mam wrażenie, że wypowiedzi ekspertów są bardziej jeszcze nie do podważenia niż orzeczenia i wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Piszę o tym nie dlatego, żebym miał coś przeciw  ekspertom. Bardziej wolałbym jednak usłyszeć wypowiedź, opinię, analizę fachowca, osoby kompetentnej niż eksperta. Szlak mnie bowiem trafia kiedy wokół słyszę ekspertów, którzy tonem nie znoszącym sprzeciwu wciskają mi kit, bzdurę, nic ważnego a czasem nieprawdę. Chciałbym słyszeć kompetentne, choć  czasem nudne wypowiedzi niż eksperckie fajerwerki.

Ryszard Sławiński – nie ekspert

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...