DUŻA USTAWA MEDIALNA W SEJMIE

| 26 kwi 2016  00:58 | Brak komentarzy

Poselski projekt tak zwanej dużej ustawy medialnej, w trzech częściach, trafił do Sejmu. Poselska wersja projektu wskazuje niezbicie , że ustawa będzie procesowana w trybie przyspieszonym, zgodnie zresztą z wcześniejszymi zapowiedziami, iż do końca kwietnia br. zostanie uchwalona. Pośpiech w takich przypadkach nie jest najlepszym doradcą, ale uzdrowienie mediów publicznych, w szczególności TVP od dłuższego czasu wymaga radykalnych i szybkich działań. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP od dłuższego czasu, wielokrotnie zwracało uwagę na konieczność zmian podkreślając, że media publiczne po prostu są chore.


Projekt zmian w mediach publicznych zaproponowany przez większość parlamentarną składa się projektów ustaw : o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisów wprowadzających obie ustawy. Celem inicjatywy ustawodawczej jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, jednoczesne zastąpienie abonamentu rtv powszechną składką audiowizualną ściąganą wraz z opłatą za energię elektryczną. Propozycja zakłada ustanowienie Rady Mediów Narodowych, której zadaniem byłoby wybieranie władz tych mediów.

Projekt dużej ustawy medialnej wzbudził zrozumiałe zainteresowanie nie tylko wśród dziennikarzy i wydawców, ale przede wszystkim ujawnił wiele kontrowersji w kręgach polityków. Opozycja( PO , Kukiz’15) zwraca uwagę, że projekt ustawy zawiera wiele złych rozwiązań i nie zapewnia pluralizmu w mediach oraz niezależności od nacisków politycznych. Nie do zaakceptowania, zdaniem opozycji, jest między innymi kwestia automatycznego rozwiązania umów o pracę z kadrą kierowniczą czy tworzenie kolejnej biurokratycznej instytucji – Rady Mediów Narodowych , której koszty będą musiały być pokrywane ze składki audiowizualnej. Brak konsultacji społecznej ze środowiskami twórców, artystów i dziennikarzy również nie najlepiej świadczy o autorach proponowanych zmian. Konsultowano jedynie i to w wąskim gronie formę składki audiowizualnej.

Poseł Piotr Liroy – Marzec (Kukiz’15) na konferencji prasowej skrytykował PiS za brak powszechnej dyskusji w środowiskach twórczych. Partia rządząca nie słucha tych środowisk, nie jest zainteresowana dialogiem na temat ustawy medialnej – to wielki błąd – ocenił poseł.

Wsłuchując się w głosy opozycji warto pamiętać, że Platforma Obywatelska przez osiem lat swoich rządów nie potrafiła zreformował mediów publicznych, nie zdołała uchwalić nowego prawa prasowego. Nie słuchała głosu środowiska dziennikarskiego.

Minister Krzysztof Czabański, koordynator rządowy do spraw reformy mediów publicznych zapewnia, że podstawowym celem reformy jest naprawienie mediów publicznych, ich odpolitycznienie i stworzenie warunków do pełnej autonomii.

Trzeba mieć nadzieję, że deklaracje ministra znajdą potwierdzenie w realizacji postanowień ustawy medialnej. Wszelka krytyka, jeszcze przed ostatecznym kształtem ustawy, może być tylko wyrazem nie uzasadnionych obaw. Poczekajmy, dajmy możliwość odkrycia wszystkich kart.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...