Dni patrona dziennikarzy Warmii i Mazur

| 27 Lut 2019  09:00 | Brak komentarzy

Po raz szósty dziennikarze Warmii i Mazur świętowali Dni Seweryna Pieniężnego-juniora, uznanego za patrona naszego środowiska w regionie. Głównym organizatorem tego wydarzenia był miejscowy oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kierowany przez nadzwyczaj aktywnego prezesa, księdza doktora Ireneusza Bruskiego. W tym roku w obchody DSP włączył się, w skromnym wymiarze, warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Był to istotnie skromny udział, zważywszy na skalę przedsięwzięcia; zaplanowano siedem głównych wydarzeń i ponad 30 towarzyszących – w Olsztynie, Pieniężnie i innych miejscowościach regionu! Już rok temu wiceprzewodniczący oddziału SDRP Marek Książek, na zaproszenie kolegów z bratniego oddziału SDP, podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur wygłosił „Słowo o Patronie”. W tegorocznej edycji główny organizator zaproponował nam „okienko” w cyklu imprez towarzyszących, które zagospodarowaliśmy 19 lutego 2019 roku.


Tego dnia po południu urządziliśmy w Książnicy Polskiej finisaż wystawy plastycznej Marty Bulik (nowej, młodej członkini naszego oddziału), która prezentowała obrazy na deskach z rozebranej 100-letniej mazurskiej stodoły, wzbogaconej o stylizowane na gwarę regionalną wiersze nestora naszego oddziału dr. Feliksa Walichnowskiego. Pół godziny później zaczęło się spotkanie z Józefem Burniewiczem, olsztyńskim twórcą (karykatury, komiks, filmy, książki) i dziennikarzem, które moderowała dziennikarka radiowo-telewizyjna Barbara Fedoniuk, a w trzeciej części pt. „Wieczór wspomnień o Wacławie Kapusto” wystąpił Marek Książek, autor biografii znanego fotoreportera, którego przepytywała dziennikarka radia uniwersyteckiego Marta Wiśniewska.

Przy grobie Pieniężnych przewodniczący Marek Książek wspomina o zasługach Patrona i jego rodziny (fot. Przemysław Getka)

Marek Książek, prezes naszego oddziału SDRP brał też udział w innych wydarzeniach: Gali Dziennikarzy (24 lutego, 79 rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego-syna w obozie pracy w Hochenbruch), podkreślając potrzebę utworzenia samorządu dziennikarskiego, co spotkało się z pozytywnym odzewem m.in. Stefana Truszczyńskiego z ZG SDP. Nazajutrz, w poniedziałek 25 lutego (129 rocznica urodzin Patrona) szef naszego oddziału złożył wieniec na grobie Pieniężnych, zaś drugi członek SDRP Zdzisław Szymocha zapalił znicz w miejscu wiecznego spoczynku tak zasłużonego dla polskości tych ziem rodu, który w Prusach Wschodnich wydawał „Gazetę Olsztyńską”. Tym bardziej więc nasz udział w obchodach Dni Patrona był uzasadniony.

ZO SDRP Olsztyn

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  Nadszedł maj, a wraz z nim nowy numer „Szlifu”.
  Czytając go, zwróciłam uwagę na dużą ilość dat wspominanych w tekstach i postanowiłam stworzyć pewnego rodzaju kalendarium, według młodych adeptów sztuki dziennikarskiej, wyjmując po jednej dacie lub wydarzeniu z każdego artykułu.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM