Dla młodych dziennikarzy stypendium im. L. Ungera

| 23 mar 2015  17:49 | Brak komentarzy

144341-stypendium-ungera-logo

Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie ogłosił program stypendialny im. Leopolda Ungera – wybitnego publicysty, doktora honoris causa tej uczelni. Adresowane ono jest do młodych dziennikarzy i adeptów tego zawodu. To już trzecia edycja stypendium. Dotychczas skorzystało 9 osób.

O stypendium mogą ubiegać się młodzi dziennikarze oraz adepci dziennikarstwa, a więc studenci wszystkich kierunków i stopni kształcenia do 35 roku życia. Warunkiem przyznania stypendium jest przedstawienie opublikowanych materiałów publicystycznych, bądź wykazanie się pracą na rzecz mediów studenckich, współpracą z mediami internetowymi czy też publikacjami będącymi efektami staży dziennikarskich. Wnioski o przyznanie należy składać do 30 kwietnia br. Laureatów tegorocznej edycji wyłoni do połowy czerwca Kapituła Stypendium.


Autor najlepszego materiału publicystycznego otrzyma w nagrodę 5 tys. zł. Pozostałym laureatom zostaną przyznane stypendia w formie stażów zawodowych, a to: dwutygodniowego w redakcji belgijskiego dziennika „Le Soir” w Brukseli, miesięcznego w „Gazecie Wyborczej” oraz także miesięcznego w redakcji „Polityki”; dla 2-3 osób przewidziano stypendium w formie obsługi prasowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Stypendium im. Leopolda Ungera zostało ustanowione przez UMCS w 2013 r. z inicjatywy rodziny publicysty, tj. Matyldy, Moniki i Marka Ungerów przy współpracy wybitnych postaci europejskiego dziennikarstwa. Jak podkreślono w regulaminie, o wyborze patrona stypendium przesądziło jego życie zawodowe, a w szczególności dorobek publicystyczny i wkład w urzeczywistnianie najlepszych wartości pracy dziennikarskiej, która w sposób istotny kształtu-je postawy społeczne i polityczne.

Kapitułę stypendium konkursu tworzą: Matylda, Monika i Marek Ungerowie – honorowi przewodniczący – urzędujący rektor UMCS, a także Zygmunt Berdychowski, ks. Adam Bo-niecki, Stefan Bratkowski, prof. dr hab. Iwona Hofman – przewodnicząca Kapituły, Jerzy Kuczkiewicz, Jarosław Kurski, Jerzy Pomianowski, prof. dr hab. Jacek Purchała, prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, Janusz Sepioł, Wojciech Sikora, Marian Turski.
Patronami medialnymi stypendium są: Gazeta Wyborcza, Le Soir oraz Polityka.

Szczegóły na stronie internetowej UMCS.

Stanisław Wojnarowicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...