DLA MASTERSÓW WIEK NIE MA ZNACZENIA

| 15 lip 2019  06:14 | komentarze 2

 

W Białymstoku odbyły się 29. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Informujemy o tych zawodach ponieważ w ich ramach odbyły się również 2. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce, w których reprezentowany był także „Prestiż – relacje gospodarcze”, i to udanie.

Mistrzostwa organizuje Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki, który jest stowarzyszeniem kultury fizycznej zrzeszającym sportowców weteranów lekkiej atletyki powyżej 35 rok życia z terenu całego kraju. PZWLA od lat corocznie organizuje letnie i halowe mistrzostwa Polski oraz wyjazdy reprezentacji Polski na odbywające się naprzemiennie co dwa lata mistrzostwa świata i Europy, współorganizuje również inne zawody weterańskie. Mistrzostwa dla wyrównania szans zawodników odbywają się w kategoriach wiekowych w przedziale co 5 lat.

Od 2018 roku dołączyło do idei mistrzostw weteranów w lekkiej atletyce Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Najlepsi dziennikarze uczestniczący w poszczególnych konkurencjach otrzymują dyplomy i medale mistrzostw,  a spośród nich najlepszy dziennikarz i dziennikarka dodatkowo puchary ufundowane przez Jerzego Domańskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, które wręczył w tym roku Andrzej Maślankiewicz, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Otrzymali je Jerzy Broc za zwycięstwo w rzucie dyskiem i Maria Kazior za zwycięstwo w biegu na 100 m.

W tegorocznych mistrzostwach udział wzięło 443 zawodników w tym 98 kobiet. Dziennikarzy wystartowało 21 w tym 3 kobiety. Wśród nich miedzy innymi Jerzy Byra, redaktor naczelny „Prestiżu”, który zdobył 3. miejsce w rzucie dyskiem i 1. w swojej kategorii wiekowej oraz w pchnięciu kulą zdobywca 2. miejsca i 1. w swojej kategorii wiekowej już wspomniany Andrzej Maślankiewicz. Obu sędziowała Krystyna Danilczyk-Zabawska, czołowa kulomiotka świata, 3-krotna olimpijka.

29. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Białymstoku zorganizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Ideę białostockich mistrzostw znakomicie podsumował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego: – Moje szczególne uznanie budzi chęć i wytrwałość w kontynuowaniu przez liczne grono przedstawicieli środowiska lekkoatletycznego swoich sportowych zamiłowań. Ich wyrazem jest uczestnictwo w zawodach w kategorii Masters. To wspaniały przykład na utrzymywanie w dojrzałym wieku znakomitej kondycji i sprawności fizycznej. Dla mastersów wiek nie ma znaczenia. Energii i zapału mogą Wam pozazdrościć nawet nastolatkowie. Jesteście dowodem na to, że w sportowym współzawodnictwie można brać udział z najszlachetniejszych pobudek – dla samego entuzjazmu uczestnictwa rywalizacji na bieżni, skoczni i rzutni. Tak właśnie przed laty rodził się sport – z błękitu nieba, z zieloności trawy. Wasze zmagania są urzeczywistnieniem tej idei.

Uznanie za realizację idei Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters należy również oddać przedstawicielom organizatorów: Wacławowi Krankowskiemu – Prezesowi PZLAM,  Elżbiecie Ryczek – Sekretarzowi zawodów, Krzysztofowi Głombowiczowi – spikerowi zawodów i Tomaszowi Niejadlikowi – Rzecznikowi prasowemu, który przekonał Stowarzyszenie Dziennikarzy RP do uczestnictwa w mistrzostwach.

(JB)


O refleksje na temat zawodów i kilka ogólnych informacji o wynikach poprosiliśmy Tomasza Niejadlika – rzecznika prasowego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, pełniącego jednocześnie funkcję dyrektora zawodów.

Rywalizacja w tegorocznej edycji generalnie stała na naprawdę wysokim poziomie. Organizatorzy podkreślają jednak, że wyniki sportowe w tym czempionacie są sprawą drugorzędną. Ważne natomiast jest to, że wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej chcemy staramy się skupić nasze środowisko, w tym przypadku za pośrednictwem sportu – podkreśla Tomasz Niejadlik. To świetna forma spotkania towarzyskiego, podczas którego możemy poznawać kolejnych kolegów i koleżanki z naszej branży, umacniać kontakty, wymieniać się wzajemnie doświadczeniami, jednocześnie kapitalnie bawiąc się w sport i wzmacniając kondycje i zdrowie. Dziennikarze w wielu przypadkach mają siedzący charakter pracy, wielu z nas bardzo dużo czasu spędza przed komputerami. Chęć uczestnictwa w tych zawodach sprawiła, że niejedna osoba chcąc się do nich przygotować, ruszyła się zza biurka i zaczęła biegać.

Ranga mistrzostw kraju spowodowała, że ludzie, nawet ci, którzy na co dzień nie trenują, podeszli do tego naprawdę poważnie, mieli dużą motywację, ażeby w końcu nieco więcej się poruszać. A w Białymstoku na bieżni, rzutniach i skoczniach udowodnili wymiernymi wynikami stosownymi do swej kategorii wiekowej.

Puchar Przewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Domańskiego dla najlepszego uczestnika mistrzostw za najlepszy wynik punktowy uzyskał Jerzy Broc. Były wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny Tygodnika Suwalskiego za rzut dyskiem na odległość 31,73m otrzymał aż 845 punktów (rezultat uzyskany przy pomocy specjalnych przeliczników uwzględniających różnice wynikające wieku startujących – przyp. red.). Co warte podkreślenia, była to najliczniej obsadzona konkurencja 2. Mistrzostw Polski Dziennikarzy. Wzięło udział w niej aż 6 uczestników. Z kolei najbardziej wartościowy wynik sportowy wśród pań uzyskała najmłodsza uczestniczka całego czempionatu – 20-letnia Maria Kazior reprezentująca portal Sprinterzy.com, która dystans 100 metrów pokonała w czasie 13,37s, co dało jej 819 punktów i tym samym drugi z Pucharów Przewodniczącego SDRP. Bardzo wartościowe wyniki uzyskali także inni reprezentanci tego portalu, zwłaszcza redaktor naczelny „Sprinterów” Sebastian Bednarczyk (200 metrów, 23,26s) oraz kolejny z jego współpracowników – Patryk Bednarz (400 metrów, 52,02s).

Najwięcej medali w mistrzostwach, po cztery, wywalczyli Krzysztof Sułek (3 złote, 1 srebrny) i Michał Malinowski (2 złote, 2 brązowe).
Czempionat dziennikarzy towarzyszył 29. Mistrzostwom Polski w Lekkiej Atletyce Masters, w których uczestniczyło niemalże 400 zawodników, lekkoatletów powyżej 35 roku życia. Żurnaliści, którzy już osiągnęli ten wiek, byli klasyfikowani również w gronie weteranów lekkiej atletyki. Także w tej grupie wielu dziennikarzy poradziło sobie znakomicie, dzięki czemu sięgnęło po sporo medali i tytułów także w rywalizacji mastersów. Te najcenniejsze, czyli złote medale 29 Mistrzostw Polski Masters, z naszego grona wywalczyli Ryszard Opiatowski (Przegląd Sportowy) za triumf w kategorii M55 w biegu na dystansie 10000 metrów oraz Michał Malinowski (portal TuŁódź.pl) za start na 100m przez płotki w kategorii M35.

2. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy Przeszły do historii. Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji letniego czempionatu, która wstępnie planowana jest pod koniec maja lub czerwca przyszłego roku oraz o pierwszych zimowych mistrzostwach, które najprawdopodobniej odbędą się w lutym w najlepszej polskiej hali lekkoatletycznej, słynnej Arenie Toruń.


Na zdjęciach uwieczniła zawody Julia Truszczyńska. Poniżej fotoreportaż z jej obiektywu.

 

Komentarze

komentarze 2 do “DLA MASTERSÓW WIEK NIE MA ZNACZENIA”

 1. wojciech
  wtorek, 16 - lip - 2019, godz. 07:19

  Andrzej Maślankiewicz (kula), Jerzy Byra (dysk) na „PUDLE”!, odpowiednio w swoich konkurencjach. Szanowni Koledzy! Wielkie brawa dla Was, oklaski i jeszcze raz oklaski. SERDECZNIE GRATULUJĘ! Tak trzymać Drodzy Koledzy!
  Ukłony dla organizatorów.
  Wojciech Grabowski

 2. Jan
  środa, 17 - lip - 2019, godz. 12:58

  Brawo Koledzy! Miło jest poczytać o sukcesie Kolegów. Tak trzymać. Pozdrawiam
  Jan Grzegorek

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM