CZY DRUGA INSTANCJA UTRZYMA KARĘ DLA JERZEGO URBANA

| 6 Mar 2019  14:23 | komentarze 2

Proces apelacyjny w sprawie Jezusa w warszawskim sądzie okręgowym, zdaniem red. Tadeusza Jasińskiego („NIE” nr 9/2019), to nie była gra w wojnę. Brydż też to nie był. Ani poker. W sali sądowej niepodzielnie panowało oczko… Karty rozdawał sędzia Mariusz Jackowski. Kolejną kartę, asa odsłonił obrońca dr Kazimierz Pawelec, który przede wszystkim zakwestionował bezstronność sędziego Stępaka orzekającego w pierwszej instancji.

Stanowisko obrony mecenas poparł wieloma przykładami z uzasadnienia wyroku. Oskarżyciel też sięgnął po asa. Zdaniem red. Jasińskiego „wyśpiewał peany na cześć art. 196 kk. mówiącego o urażaniu uczuć religijnych, który to artykuł jest źrenicą wolności konstytucyjnych”.

W dalszej części prokurator „przystąpił do szarży”. Powołując się na artykuły i paragrafy, dowodził, że inne artykuły i paragrafy wymienione we wniosku apelacyjnym nie mają sensu.

Sensu tego zawiłego wywodu prokuratorskiego nie sposób było pojąć zwykłemu słuchaczowi siedzącemu na sali rozpraw. Zrozumiałe to tylko było dla sędziego i obrońcy. Może także, ale to wątpliwe, dla oskarżyciela posiłkowego Macieja Danko, który „w całej rozciągłości poparł wniosek pana prokuratora”.

Kolejną kartą obrony była „Opinia Przyjaciela Sądu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka”. Na siedemnastu stronach prawnicy Fundacji omówili orzecznictwo polskie i europejskie, które dotyczyło wolności w satyrze albo wolności słowa w stosunku do religii. Przytoczyli też odnośniki dotyczące prasy. W konkluzji prawnicy Fundacji stwierdzili między innymi, że „sankcja karna, a w szczególności wysoka kara grzywny, jest nie do pogodzenia ze standardami ustanowionymi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ze względu na efekt mrożący, jaki sankcja mogłaby wywołać, powstrzymując media od podejmowania tematów kontrowersyjnych lub nieprzychylnych, nieakceptowanych przez władze. Słowem opinia Fundacji mówi, że nawet jeżeli Urban przegra, to w trybunałach europejskich ma wygraną jak w banku” – zauważą red. Jasiński.

Na zakończenie rozprawy strona apelująca wyciągnęła jeszcze jedną kartę. Tym razem było to stanowisko Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie przerwy sędzia zapoznał się ze stanowiskiem SDRP, a po przerwie ogłosił „materia procesowa wymaga długiego myślenia …”.

„Tak więc chyba dopiero za dwa tygodnie dowiemy się, na ile punktów wycenił sąd drugą kartę prokuratury i czy as, dwa króle i opinia SDRP wystarcza do tego, żeby zdziwiony Jezus wygrał w ślepe oczko Temidy” – zastanawia się na łamach tygodnika „NIE” red. Tadeusz Jasiński.

(am)

Komentarze

komentarze 2 do “CZY DRUGA INSTANCJA UTRZYMA KARĘ DLA JERZEGO URBANA”

 1. Andrzej Maślankiewicz
  sobota, 9 - Mar - 2019, godz. 09:52

  Redaktor Jerzy Urban ma 85 lat. To, że ciągle jest aktywny w publicystyce, nie świadczy o tym, iż zdrowie nie domaga. Z uwagi na względy humanitarne proces sądowy powinien zakończyć się jak najszybciej. Trudno sobie wyobrazić aby kolejne pięć lat Jerzy Urna miał spędzić na ławie oskarżonych. Apeluję wiec do sądu o rozsądek.

 2. Adam
  czwartek, 9 - Maj - 2019, godz. 09:23

  Panie Jerzy robi Pan eksperymenty w różnych dziedzinach życia. Również w kulturze. Kiedy opublikuje Pan Gwiazdę Dawida i proroka Mahometa w aureoli tęczy? Czekam też na Szatańskie Wersety.

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM