Czasu cofnąć się nie da, ale satysfakcja jest, czyli o wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie outsoursingu w TVP

| 6 Wrz 2018  11:36 | Brak komentarzy

Otóż Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że TVP pozostaje pracodawcą osób przeniesionych latem 2014 roku do firmy outsoursingowej Leasing Team.

Warto przypomnieć, że decyzją ówczesnego Prezesa TVP, Juliusza Brauna, 1 lipca 2014 roku, 411 etatowych pracowników (głównie dziennikarzy, ale też i montażystów, grafików, charakteryzatorów), zostało wyrzuconych do Leasing Team. Ta „operacja” miała trwać tylko dwa lata, potem obiecywano szczęśliwy „come back”.

W tym czasie, wszyscy – ja też znalazłam się w grupie niechcianych – pracowaliśmy nadal dla TVP, według dotychczasowych zasad. W tych samych redakcjach, w tych samych pokojach, „pod” tym samym szefostwem, z tym samym zakresem obowiązków, korzystając z tych samych komputerów i służbowych telefonów.

Po roku wiele się zmieniło… Na części z nas, wymuszono zakładanie własnych firm (uatrakcyjniając to dodatkowymi gratyfikacjami finansowymi), w 2015 roku spora grupa została przez LT zwolniona, z pozostałymi „przy życiu” rozwiązała LT umowy pod koniec trwania umowy LT-TVP, czyli w czerwcu 2016 roku.

Można więc powiedzieć, że w majestacie prawa, z TVP wyrzucono bezpowrotnie 411 osób. Większość z nich już do TVP nie wróciła.

Związki zawodowe wielokrotnie protestowały przeciwko outsoursingowi. „Najgłośniej” robiła to WIZJA. I to za jej zasługą, w 2015 roku „mariaż TVP-Leasing”, wziął pod lupę ZUS. Doszło do kontroli, która zaowocowała wniesieniem sprawy do Sądu.

I dziś mamy pierwszy wyrok w cyklu około 80 spraw pomiędzy TVP a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy 5 z ponad 400 osób objętych outsoursingiem. Wszyscy bowiem zostaliśmy podzieleni na 5-osobowe grupy. Umożliwiono nam zeznania, w innych niż warszawski, sądach. Tak jest np. w moim przypadku i znam już listę pytań, do których będę się musiała ustosunkować.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie spotkał się z zadowoleniem wielu środowisk, nie tylko dziennikarskich.

Jeśli się uprawomocni, umożliwi ZUS wyegzekwowanie od TVP składek od 2014 roku, plus odsetki. Mówi się o niemałej kwocie.

TVP wydała oświadczenie w tej sprawie…czytamy w nim min.:….”sprawa z ZUS jest jedną z wielu rzeczy, które obecny Zarząd odziedziczył po poprzednikach, jako skutki zaniechań, zaniedbań i błędnych decyzji. Tm bardziej nieetyczne są ciągłe ataki na TVP ze strony byłego Prezesa Juliusza Brauna….”

TVP zapewnia też, że po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia odwoła się od wyroku.

Telewizja Polska może być zmuszona do podjęcia kroków prawnych przeciw Juliuszowi Braunowi, jeżeli w wyniku zaistniałej sytuacji poniesie wysokie szkody” Tak napisano w oświadczeniu.

Do sprawy ustosunkował się także były Prezes, Juliusz Braun: …” nie odnosząc się do wyroku, pragnę stwierdzić, że Leasing Team opłacał składki ZUS za wszystkich pracowników przejętych z TVP. Było to zagwarantowane w umowie, podpisanej między TVP i LT i obwarowane karami…”

Tyle tylko Panie Prezesie, że to nie LT powinien za nas przekazywać do ZUS składki, tylko kierowana przez Pana TVP…bo to Pan, w świetle ustaleń, był naszym pracodawcą.

Mówimy o składkach, pieniądzach, odsetkach… Nikt, łącznie z Sądem, nie jest jednak w stanie „oszacować” strat moralnych, jakie każdy z nas poniósł. Wielu zakończyło na zawsze swoją zawodową karierę. Nie musiało tak się stać.

K.P.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM