ATAKOM  NA  DZIENNIKARZY – NIE !

| 9 Gru 2017  18:30 | komentarze 2

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie zwracało uwagę na konieczność skutecznego przeciwstawiania się atakom na dziennikarzy, szczególnie telewizyjnych, którzy w swej pracy narażeni są na ordynarne komentarze, zniewagi, a często fizyczną przemoc. Tymczasem narasta zjawisko agresji wobec dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki. Niezależnie jakie media są atakowane, zdarzenia takie powinny spotkać się ze zdecydowanym potępieniem. Można nie akceptować programu TVP Info, Polsatu czy TVN, ale nie wolno publicznie lżyć przedstawicieli tych stacji, tak jak to robili niektórzy uczestnicy manifestacji Obywateli RP przed Sejmem w stosunku do reporterki TVP.


Portal TVP.info na swojej stronie internetowej zamieścił nagranie z całego tego zajścia. Słyszeliśmy takie określenia: – Więcej mam szacunku dla k…y spod latarni, niż dla ciebie – mówi na filmie jeden z manifestujących do reporterki. Słychać także głos w tle, który mówi – Do g…a się nie przemawia. Całą sytuację obserwował przewodniczący rady fundacji „Otwarty Dialog”, Bartosz Kramek, który nie zareagował na wulgarny atak. W obronie dziennikarki stanęła jedna z obecnych na miejscu kobiet. To za mało. W sytuacji, którą mogliśmy prześledzić w internecie powinny zareagować wezwane służby porządkowe. Komu jednak przyszłoby to głowy wzywać policję. W tym towarzystwie byli „bojownicy” za wolność słowa, mediów i sądów, a nie o bezpieczeństwo dziennikarzy. Policja jednak w takich sytuacjach, w miejscach publicznych powinna reagować i eliminować , a przynajmniej uspokajać „krewkich” staruszków, którym najwyraźniej manifestacyjna atmosfera odebrała zmysły.

Ale czego tu wymagać od oszołomów, gdy w Sejmie na mikrofon dziennikarza rzuca się przewodniczący klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński. Zakładając nawet, jak niektórzy twierdzą, nie wiadomo na jakiej podstawie, że dziennikarz TVP Info Łukasz Sitek zadał posłowi prowokacyjne pytanie, a dziennikarze są również po to by niewygodne pytania zadawać , to posłowi nie wypada okazywać zdenerwowania. Skandaliczne zachowanie Rafała Grupińskiego nie może mieć żadnego uzasadnienia. Może członkowie klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej zawstydzeni wyczynem swego posła, zastanowią się czy poseł Grupiński powinien być ich reprezentantem.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP wypowiada zdecydowane NIE wszelkim atakom na dziennikarzy. W ewidentnych przypadkach naruszania godności osobistej, znieważania w czasie pełnienia dziennikarskich obowiązków zawodowych, sprawcami takich wydarzeń częściej powinna interesować się policja, a może również prokuratura.

Andrzej Maślankiewicz

Sekretarz Generalny ZG SDRP

Komentarze

komentarze 2 do “ATAKOM  NA  DZIENNIKARZY – NIE !”

 1. wojciech
  poniedziałek, 11 - Gru - 2017, godz. 21:18

  Od dawna wiadomo, ze bezkarność rozzuchwala. Obrazki pokazane w TVP Info, o których pisze redaktor Andrzej Maślankiewicz i słusznie (!) piętnuje chamski atak na kobietę – dziennikarkę
  telewizyjną, są właśnie tego dowodem. Konieczne jest działanie odpowiednich służb, które są wymienione w/w znakomitym – uważam – tekście. W takim zresztą kierunku idą działania Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ), aby zwiększyć bezpieczeństwo dziennikarzy w ich pracy.

 2. janek
  sobota, 23 - Gru - 2017, godz. 10:36

  Popieram redaktora Maślankiewicza. Wolność słowa i wyznania są podstawowymi prawami człowieka. Dziennikarz podobnie jak dyplomata powinien mieć immunitet i ataki na niego powinny być karane.

Pozostaw komentarz:

 • W mediach

  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: i po świętach
  Witamy wszystkich w nowym roku! Nadszedł styczeń i świąteczny czas odchodzi już pomału w niepamięć, ale Hanna Łagocka oraz Karol Bugajski w swoich artykułach przypominają, że nie powinniśmy obdarowywać innych i być pomocni tylko od święta. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM