ATAKOM  NA  DZIENNIKARZY – NIE !

| 9 gru 2017  18:30 | komentarze 2

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie zwracało uwagę na konieczność skutecznego przeciwstawiania się atakom na dziennikarzy, szczególnie telewizyjnych, którzy w swej pracy narażeni są na ordynarne komentarze, zniewagi, a często fizyczną przemoc. Tymczasem narasta zjawisko agresji wobec dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki. Niezależnie jakie media są atakowane, zdarzenia takie powinny spotkać się ze zdecydowanym potępieniem. Można nie akceptować programu TVP Info, Polsatu czy TVN, ale nie wolno publicznie lżyć przedstawicieli tych stacji, tak jak to robili niektórzy uczestnicy manifestacji Obywateli RP przed Sejmem w stosunku do reporterki TVP.


Portal TVP.info na swojej stronie internetowej zamieścił nagranie z całego tego zajścia. Słyszeliśmy takie określenia: – Więcej mam szacunku dla k…y spod latarni, niż dla ciebie – mówi na filmie jeden z manifestujących do reporterki. Słychać także głos w tle, który mówi – Do g…a się nie przemawia. Całą sytuację obserwował przewodniczący rady fundacji „Otwarty Dialog”, Bartosz Kramek, który nie zareagował na wulgarny atak. W obronie dziennikarki stanęła jedna z obecnych na miejscu kobiet. To za mało. W sytuacji, którą mogliśmy prześledzić w internecie powinny zareagować wezwane służby porządkowe. Komu jednak przyszłoby to głowy wzywać policję. W tym towarzystwie byli „bojownicy” za wolność słowa, mediów i sądów, a nie o bezpieczeństwo dziennikarzy. Policja jednak w takich sytuacjach, w miejscach publicznych powinna reagować i eliminować , a przynajmniej uspokajać „krewkich” staruszków, którym najwyraźniej manifestacyjna atmosfera odebrała zmysły.

Ale czego tu wymagać od oszołomów, gdy w Sejmie na mikrofon dziennikarza rzuca się przewodniczący klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński. Zakładając nawet, jak niektórzy twierdzą, nie wiadomo na jakiej podstawie, że dziennikarz TVP Info Łukasz Sitek zadał posłowi prowokacyjne pytanie, a dziennikarze są również po to by niewygodne pytania zadawać , to posłowi nie wypada okazywać zdenerwowania. Skandaliczne zachowanie Rafała Grupińskiego nie może mieć żadnego uzasadnienia. Może członkowie klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej zawstydzeni wyczynem swego posła, zastanowią się czy poseł Grupiński powinien być ich reprezentantem.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP wypowiada zdecydowane NIE wszelkim atakom na dziennikarzy. W ewidentnych przypadkach naruszania godności osobistej, znieważania w czasie pełnienia dziennikarskich obowiązków zawodowych, sprawcami takich wydarzeń częściej powinna interesować się policja, a może również prokuratura.

Andrzej Maślankiewicz

Sekretarz Generalny ZG SDRP

Komentarze

komentarze 2 do “ATAKOM  NA  DZIENNIKARZY – NIE !”

  1. wojciech
    poniedziałek, 11 - gru - 2017, godz. 21:18

    Od dawna wiadomo, ze bezkarność rozzuchwala. Obrazki pokazane w TVP Info, o których pisze redaktor Andrzej Maślankiewicz i słusznie (!) piętnuje chamski atak na kobietę – dziennikarkę
    telewizyjną, są właśnie tego dowodem. Konieczne jest działanie odpowiednich służb, które są wymienione w/w znakomitym – uważam – tekście. W takim zresztą kierunku idą działania Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ), aby zwiększyć bezpieczeństwo dziennikarzy w ich pracy.

  2. janek
    sobota, 23 - gru - 2017, godz. 10:36

    Popieram redaktora Maślankiewicza. Wolność słowa i wyznania są podstawowymi prawami człowieka. Dziennikarz podobnie jak dyplomata powinien mieć immunitet i ataki na niego powinny być karane.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...