APEL Oddziału Warszawskiego: Zgromadźmy dane dot. warunków i sposobów zatrudniania dziennikarzy!

| 22 Mar 2013  12:52 | komentarze 2

Szanowne Koleżanki,
           Szanowni Koledzy,

Oddział Warszawski SDRP z dużą uwagą i niepokojem obserwuje wszystko to co dotyczy sytuacji zawodowej i ekonomicznej dziennikarzy. Aby w tej sprawie zabierać głos musimy pogłębić naszą wiedzę o relacje osobiste Koleżanek i Kolegów dziennikarzy (nie tylko członków naszego Stowarzyszenia). Dlatego prosimy piszcie do nas o swojej pracy (czy jej braku), sposobach zatrudniania, wynagradzania, możliwościach awansu zawodowego itp.

Apel nasz kierujemy do wszystkich, również tych dziennikarzy, którzy są na początku swojej twórczej, odpowiedzialnej społecznie, pracy zawodowej.

Sprawa jest ważna dla całego naszego środowiska!

Informacje przesyłajcie pocztą elektroniczną na adres sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl

lub listownie na adres Oddziału Warszawskiego

Odział Warszawski
Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
ul. Foksal 3/5
00-366 Warszawa

Dane osobowe pozostaną do naszej wyłącznej wiadomości.

Dziękujemy za każdy list.

Z pozdrowieniem,

Marek Kuliński
 Przewodniczący Oddziału Warszawskiego SDRP

Danuta Duchnowicz-Salicka
 Sekretarz Oddziału Warszawskiego SDRP

Komentarze

komentarze 2 do “APEL Oddziału Warszawskiego: Zgromadźmy dane dot. warunków i sposobów zatrudniania dziennikarzy!”

 1. matka
  poniedziałek, 3 - Lis - 2014, godz. 11:09

  Moja córka skończyła w tym roku dziennikarstwo z tytułem magistra. Była najlepsza na roku z przedmiotów medialnych – jako prezenter TV i w radiu – ma bardzo dobry głos i jest bardzo medialna – / nie wiem jak to nazwać fachowo /. Obecnie szuka pracy, aby odrobić staż, a potem znaleźć zatrudnienie na stałe w mediach. Jednak tak w TV, radiu czy gazecie nie chcą jej zagwarantować umowy o pracę po odrobieniu stażu. Nawet ma problem z załatwieniem dofinansowania z urzędu pracy, ponieważ zgodnie z przepisami dostanie 1100,- zł przez 6 miesięcy, ale tylko wtedy jak pracodawca zagwarantuje jej pracę na umowę co najmniej przez kolejny rok. Żadne z mediów nie chce dać takiego zobowiązania.
  Jak można zatrudniać dziennikarzy na „umowę – zlecenie” lub ” umowę o dzieło” – z takiej umowy nie ma odprowadzanych składek do ZUS-u / emerytalnych, rentowych. nie ma ubezpieczenia, stażu pracy – to jest jakiś totalny cyrk. Takie umowy można mieć dodatkowo, jak ma się stałe miejsce zatrudnienia.
  Media nagłaśniają i krytykują umowy śmieciowe – nie ma dnia, żeby o tym w TV nie mówili, a sami robią to samo z pracownikami !!!!!!!! wstyd i nic poza tym.
  Tak więc moje dziecko zaczyna już myśleć o wyjeździe za granicę.
  Mam więc pytanie – po co moja córka skończyła studia , ja zarzynałam się finansowo, żeby moje dziecko było dobrze wykształcone / sama ją wychowałam i kształciłam /, żeby teraz przez takie czyjeś durne przepisy i „wygodnictwo finansowe” firm medialnych, moja córka wyjechała z tego kraju tak jak wiele innych młodych ludzi????? Jak ja jako matka ma teraz spojrzeć jej w oczy i powiedzieć – córeczko jesteś dobrze wykształcona , zdolna i napewno znajdziesz dobrą pracę na stałą umowę – skoro to nie jest prawdą ??? W jakim kraju my żyjemy i jaką przyszłość mają tu nasze dzieci – wstyd mi za taką ” demokrację”, która oszukuje własnych obywateli.

 2. Józef Michał
  czwartek, 29 - Sty - 2015, godz. 10:21

  Do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal wprowadził nas wówczas (w 1964 roku) studentów II roku Studium Dziennikarskiego UW nasz wykładowca p. Andrzeh Leszczyński. Jako studenci dziennikarstwa nie mogliśmy jeszcze być członkami SDP, ale otrzymaliśmy wtedy takie karty umożliwiające nam wchodzenie do Domu Dziennikarza co było dla mnie wielkim przeżyciem – poczułem się członkiem WSPÓŁNOTY DZIENNIKARSKIEJ. Józef Michał Janowski

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM