Apel intelektualistów o plan Marshalla dla Ukrainy

| 5 sty 2014  14:05 | Brak komentarzy

Fot. mac_ivan, cc, flickr.com

Fot. mac_ivan, cc, flickr.com

– Wzywamy nasze rządy i organizacje międzynarodowe do wsparcia Ukraińców w ich wysiłkach na rzecz zmiany skorumpowanego, brutalnego reżimu oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej ich kraju – apeluje kilkudziesięciu intelektualistów z całego świata w liście otwartym zainicjowanym m.in. przez Sławomira Sierakowskiego i opublikowanym razem z jego wprowadzeniem w brytyjskim dzienniku „The Guardian”.

W weekendowym wydaniu brytyjskiej gazety The Guardian opublikowany został wspólny apel intelektualistów z całego świata. Pod listem otwartym, którego adresatem są przede wszystkim politycy i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, podpisało się 82 pracowników uniwersyteckich. Oto treść apelu:

Świat dzisiaj z uwagą przygląda się Ukrainie. Niektóre z tamtejszych wydarzeń, przede wszystkim zaś ponawiane przez rząd próby użycia przemocy przeciwko pokojowo demonstrującym, budzą poważne obawy.

Jako przedstawiciele międzynarodowej społeczności akademickiej jesteśmy szczególnie zaniepokojeni faktem, że przemoc i prześladowania często wymierzone są w młodzież, bardzo często zaś w dziennikarzy, studentów uniwersytetów oraz młodych pracowników akademickich. Takie postępowanie rządu ukraińskiego jest niszczące zarówno dla niego samego, jak i przyszłości kraju, który chciałby on reprezentować.

W przeciwieństwie do ukraińskiego rządu tamtejsze społeczeństwo wykazało godną podziwu dojrzałość obywatelską. Jego determinacja, by utrzymać protesty w legalnych ramach, jak również konsekwentne odrzucenie przemocy stanowią modelowy przykład obrony praw człowieka.

Dzisiaj ukraiński Majdan reprezentuje to, co w Europie najlepsze, a co wielu dawnych i współczesnych myślicieli uważa za wartości dla Europy fundamentalne.

Wzywamy nasze rządy i organizacje międzynarodowe do wsparcia Ukraińców w ich wysiłkach na rzecz zmiany skorumpowanego, brutalnego reżimu oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej ich kraju.

Ukraina potrzebuje nowego „planu Marshalla”, który umożliwiłby jej transformację w kierunku pełnej demokracji i zagwarantowania społeczeństwu pełni praw obywatelskich.

Proponujemy, by wypracowując nową politykę wobec Ukrainy, czynić rozróżnienie między ukraińskim rządem a ukraińskim społeczeństwem. Ten pierwszy powinien być traktowany z największą surowością, to drugie zasługuje na maksimum poparcia.

Pomóżmy Ukraińcom zbudować nową Ukrainę – wówczas oni z pewnością pomogą nam zbudować nową Europę i nowy, sprawiedliwszy świat!

***

Więcej informacji na temat apelu, w tym wprowadzenie Sławomira Sierakowskiegi i pełna lista sygnatariuszy na portalu Krytyka Polityczna:

www.krytykapolityczna.pl

Fot. mac_ivan, cc, flickr.com za: Krytyka Polityczna

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...