AMBITNE PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

| 10 maj 2016  12:32 | Jeden komentarz

DSC_3135

Podczas walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego dolnośląscy dziennikarze wybrali nowe władze. Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk został Ryszard Mulek, a jego zastępczynią Ewa Gil Kołakowska. Funkcję sekretarza powierzono Bogusławowi Serafinowi, a skarbnika – Witoldowi Rynkiewiczowi. Natomiast obowiązki członków zarządu będą pełnić: Dariusz Piotrowski, Jan Akielaszek i Lesław Miller.

Nowo wybrany Zarząd SDRP D Śl

W minionej kadencji, od maja 2012 do kwietnia 2016 roku , Zarząd SDRP DŚl, realizując swoje statutowe obowiązki, wiele miejsca poświęcał integracji dziennikarskiego środowiska. W ramach tej działalności organizowane były między innymi mistrzostwa strzeleckie dziennikarzy, w których każdego roku uczestniczyło około 100 przedstawicieli dolnośląskich mediów. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk w organizacji mistrzostw wspomagali między innymi: wojewoda dolnośląski, marszałek województwa dolnośląskiego i dowódca garnizonu Wrocław, którzy każdego roku fundowali puchary dla najlepszych strzelców i drużyn. Wsparcie udzielały również dolnośląskie firmy i samorządy, które fundowały atrakcyjne nagrody rzeczowe. W tym roku odbędzie się już XXXV edycja mistrzostw, która jednocześnie będą VII Memoriałem redaktora Stanisława Łapety.

DSC_3159

DSC_3146

DSC_3143

W dyskusji postulowano kontynuację imprez, takich jak np. zawody strzeleckie czy wędkarskie. Powinny one jednak być skierowane nie tylko do dziennikarzy, lecz również do innych środowisk, między innymi: sportowych, artystycznych, lekarskich czy prawniczych. – Takie działania pozwolą na szersze nagłośnienie medialne imprez oraz na pozyskanie sponsorów – twierdziła Ewa Gil Kołakowska.

Uczestnicy w walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego podkreślali, że integracji dziennikarskiego środowiska sprzyjały również wieczerze wigilijne, w których każdego roku uczestniczyło około 100 dziennikarskich emerytów i rencistów. – Było to możliwe dzięki hojności naszych przyjaciół, którzy wspomagali nas finansowo – powiedział Waldemar Niedźwiecki, przewodniczący ustępującego Zarządu Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk. – Tradycją stało się, że w wieczerzach wigilijnych od ponad 20 lat uczestniczy kard. Henryk Gulbinowicz. Przychylność kardynała Gulbinowicza sprawiła, że czterech członków SDRP DŚl, w tym Zosia Stachera, Grażyna Żabińska Saniewska, Cezary Żyromski i Wojciech Zaborowski, uhonorowanych zostało „Pierścieniami 1000-lecia”.

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, na mocy porozumienia z byłym dyrektorem wrocławskiego oddziału RSW – Zbigniewem Kawalcem, był współorganizatorem towarzyskich spotkań z dawnymi pracownikami RSW. Tradycją zapewne staną się także wieczorki taneczne, które w tym roku po raz pierwszy zorganizowano na początku i na zakończenie karnawału. Z inicjatywy oraz wydatnej pomocy organizacyjnej red. Adama Hiczuka członkowie SD RP DŚl mogli wziąć udział w bardzo atrakcyjnym przedsięwzięciu – pontonowym spływie Nysą Kłodzką, na trasie Kłodzko – Bardo.

DSC_3127

-W minionej kadencji włączyliśmy się także się w nurt dyskusji nt. ustawy medialnej oraz w sprawie zmian w TVP, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w OTV Wrocław. Ufundowaliśmy również paczkę świąteczną i album „Przewodnik po Wrocławiu” dla dzieci z Wileńszczyzny. To była inicjatywa członka zarządu, red. Grażyny Orłowskiej, która od ponad 20 lat dokumentuje filmowo losy naszych rodaków na Wschodzie, a przy okazji uczy historii dolnośląską młodzież i szefuje akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Podobnie jak nasi poprzednicy, każdego roku, nagrodą im. Tadeusza Szweda wyróżnialiśmy dziennikarzy mających duży dorobek publicystyczny. W 2012 roku tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowaliśmy red. Katarzynę Kaczorowską, a rok później red. Adama Haławaja. Od 2014 r. wspólnie z Dolnośląski Oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich fundujemy nagrodę pn. „Dziennikarz na Med(i)al.”. Jest to szklana statuetka i gratyfikacja pieniężna. W 2014 r. otrzymała ją red. Maria Woś, zaś w roku ubiegłym członek SD RP DŚl. red. Cezary Żyromski – dodaje Waldemar Niedźwiecki.

DSC_3122

W dyskusji postulowani utworzenie Klubu Dziennikarza, którego działalność powinna opierać się na organizacji m.in. cyklicznych wystaw i spotkań ze znanymi i uznanymi artystami, sportowcami, ludźmi mediów. Sugerowano również organizowanie, przez doświadczonych dziennikarzy, warsztatów dziennikarskich dla młodzieży gimnazjów i liceów oraz studentów.

Nowy Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk rozważa również stworzenie, w atrakcyjnej turystycznej miejscowości, Domu Pracy Twórczej i przy okazji nawiązanie współpracy z pobliskim sanatorium. Plany przewidują także powołanie Wydawnictwa SDRP, którego celem byłoby wydawanie m.in. książek, kalendarzy, broszur reklamowych, na zlecenie konkretnych firm, przedsiębiorstw, gmin, i innych instytucji.

W przerwie obrad odbyła się degustacja wyrobów wędlinarskich firmy MARKO WALICHNOWY.

RM
Fot. Adam Hiczuk

Komentarze

Jeden komentarz do “AMBITNE PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ”

  1. wojciech
    czwartek, 19 - maj - 2016, godz. 11:32

    Gratulacje dla Koleżeństwa, które zostało wybrane do nowych władz SD RP – Dolny Śląsk !
    Trzymam kciuki, aby znakomite – uważam – Wasze pomysły, jak np. utworzenie Klubu Dziennikarza, czy stworzenie w atrakcyjnej turystycznej miejscowości Domu Pracy Twórczej – zostały zrealizowane.
    Z koleżeńskim pozdrowieniem.
    Wojciech Grabowski – przewodniczący Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SD RP

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...