Aleksander Kwaśniewski z Nagrodą im. Henryka Panasa

| 16 wrz 2022  16:53 | Brak komentarzy

Mało kto spodziewał się, że Aleksander Kwaśniewski zostanie laureatem Nagrody im. Henryka Panasa, ustanowionej przez olsztyńskie oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich. A jednak to on, w towarzystwie małżonki Jolanty, odebrał statuetkę na zamku Kapituły Warmińskiej.

Dlaczego były prezydent RP zyskał uznanie kapituły Nagrody, wyjaśnił werdykt odczytany na uroczystej gali przez Katarzynę Leśniowską, sekretarz jury i wiceprzewodniczącą oddziału SDRP w Olsztynie. Nagroda imienia wybitnego redaktora i pisarza z Olsztyna, autora apokryfu „Według Judasza” przyznawana jest po spełnieniu taki warunków jak: działalność dziennikarską i literacką. związek z regionem Warmii i Mazur oraz stałość w poglądach, jaką do końca życia w 1985 roku prezentował Henryk Panas.

Dlatego po rozpatrzeniu licznych kandydatur podjęto decyzję, że statuetka z podobizną patrona Nagrody powinna trafić w ręce redaktora naczelnego (w latach 80. zeszłego wieku) tygodnika studenckiego „itd”, potem „Sztandaru Młodych” i współtwórcy pierwszego w Polsce pisma dla komputerowców „Bajtek”. Ale także autora książek, co prawda nie z gatunku literatury pięknej, ale publicystycznych, literatury faktu, dotyczących ważnych spraw kraju i świata. I do tego od ponad 10 lat często przebywającego w swoim letnim domu nad jeziorem Dąbrowa Wielka. Spełniał też czwarty warunek regulaminu: jest stały w swoich przekonaniach. Nie ukrywa, że lewicowych, socjaldemokratycznych. Więcej na ten temat w wydaniu specjalnym „Dziennikarza Olsztyńskiego”.

W pierwszej edycji Nagrodę Panasa zdobył Krzysztof Daukszewicz, satyryk urodzony na Warmii, mieszkający i pracujący w Szczytnie na Mazurach, a po wyprowadzeniu się do Warszawy często odwiedzający rodzinny region. On też z racji wyróżnienia wszedł w tym roku w skład kapituły, a 12 września, podczas uroczystej gali na olsztyńskim zamku wygłosił dowcipną laudację na cześć laureata. Statuetkę Aleksandrowi Kwaśniewskiemu wręczał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który po raz drugi objął honorowym patronatem ten projekt, w towarzystwie Jacka Panasa, syna pisarza, dziennikarza radiowego.

Gratulacje złożyli współprzewodniczący kapituły, prezesi zarządów głównych: Jerzy Domański (SDRP) i Marek Wawrzkiewicz (ZLP) oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i starosta olsztyński Andrzej Abako. Galę prowadzili szefowie miejscowych oddziałów: Marek Książek (SDRP) i Andrzej Cieślak (ZLP), a klimat muzyczny wprowadził duet „Sax and Guitar Cafe”.

W wypełnionej po brzegi sali kopernikowskiej zamku Kapituły Warmińskiej tak znamienitego laureata nagrodzono owacjami. On sam podziękował za wyróżnienie, podkreślając, że coraz chętniej i częściej przebywa na zachodnich Mazurach. Potwierdziła to Jolanta Kwaśniewska, małżonka laureata, zachwycając się urokami natury nad jeziorem Dąbrowa Wielka koło Dąbrówna. I swoją osobą zachwycając zgromadzoną na zamku publiczność. W gali brał udział nie tylko syn Henryka Panasa, ale także jego wnuk Maciej Wilczek (syn córki Hanny), podobnie jak dziadek dziennikarz i pisarz, sekretarz redakcji w tygodniku „Angora”.

Dwie godziny przed galą para prezydencka, ciesząca się w Olsztynie szczególną sympatią, złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą odsłoniętą w tym roku na domu, w którym Henryk Panas mieszkał w latach 1955-1985. Następnie Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy spotkali się z członkami oddziałów obu organizacji, które – z inicjatywy SDRP, co trzeba podkreślić – ustanowiły Nagrodę im. Panasa. Podczas tego spotkania przedstawiono gościom członków SDRP i ZLP.

W tegorocznej edycji trzecim współorganizatorem gali było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, instytucja samorządu województwa, który jednocześnie wsparł finansowo przedsięwzięcie z funduszy promocyjnych regionu. Czy włączy się w organizację trzeciej edycji, zobaczymy za rok.

Inicjatorzy przedsięwzięcia zdają sobie sprawę, że nagradzając Aleksandra Kwaśniewskiego, wysoko zawiesili poprzeczkę i za rok trudno będzie dorównać tej postaci. Jeśli więc będą szukać kandydatur, to raczej wśród kobiet.

Marek Książek
Zdjęcia Anna Panas, Andrzej Adamowicz i Piotr Płaczkowski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...