AKLAUD dla dziennikarzy – akademików

| 22 cze 2020  20:57 | Brak komentarzy

W Lublinie wręczono prestiżowe nagrody dziennikarskie środowiska akademickiego, zwane Akademicki Laur Dziennikarski – AKLAUD. Ich laureatami za rok 2019 zostali: red. dr Bogusław Wróblewski oraz red. Łukasz Kucharski. Uroczysta gala odbyła się 22 czerwca br. w Trybunale Koronnym na Starym Mieście.

Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD), to ustanowiona w 2014 r. przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II nagroda przyznawana osobom łączącym pracę w mediach z aktywnością akademicką. Wręczana jest w dwóch kategoriach: AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH. Partnerem instytucjonalnym nagrody jest prezydent miasta Lublin.

AKLAUD, jak zaznaczyła przewodnicząca kapituły nagrody prof. dr hab. Iwona Hofman z UMCS, jest jedyną z ok. 30 nagród dziennikarskich w Polsce, honorujących dziennikarzy, którzy łączą pracę zawodową z kształceniem młodych kadr dziennikarskich. To dzięki tym mistrzom zawodu, jak zaznaczyła profesor Hofman, młodzi adepci tego wymagającego zawodu, nim podejmą pracę w środkach masowego przekazu, mają możliwość zajrzenia za ich kulisy, szlifowania umiejętności u najlepszych.

Do szóstej już z kolei edycji nagrody AKLAUD byli nominowani: red. dr Anna Duda, red. Katarzyna Michalak, red. dr Wiesława Szymczuk, red. dr Bogusław Wróblewski, red. prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, a do nagrody AKLAUD MŁODYCH: red. red. Bartosz Koterba i Łukasz Kucharski.

Laureat głównej nagrody dr Bogusław Wróblewski, jak zaakcentowano w laudacji, „to pokorny sługa słowa. Uczy młodych adeptów dziennikarstwa odpowiedzialności za słowo oraz pokornego służenia temu środkowi wyrazu”. Red B. Wróblewski, jak przypomniano, jest założycielem i od 40 lat redaktorem naczelnym czasopisma „Akcent”, poświęconego literaturze, sztukom plastycznym i naukom humanistycznym, a od 1977 roku także wykładowcą UMCS. To autor lub redaktor ponad 100 publikacji, w tym szkiców o pisarstwie Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall, laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Fundacji Polcul czy medali „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Komisji Edukacji Narodowej, 700-lecia Miasta Lublin.

Z kolei red. Łukasz Kucharski – absolwent kulturoznawstwa UMCS – od 2015 r. jest związany z Inkubatorem Medialno-Artystycznym UMCS oraz Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego Telewizji Akademickiej TV UMCS. Red. Kucharski jest operatorem obrazu licznych form audiowizualnych, autorem programów: „Filmoskop”, „Na pierwszym planie – Patronka UMCS”, „W pikselach”.

Pierwszym, laureatem Akademickiego Lauru Dziennikarskiego, przypomnijmy, był autor wydanego przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny red. Alojzy Leszek Gzella.

/SW/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...