60 LAT KLUBU DZIENNIKARZY SPORTOWYCH

| 22 Mar 2018  18:23 | Brak komentarzy

Polski Klub Dziennikarzy Sportowych obchodzi w 2018 roku jubileusz  60-lecia. Organizacja powołana została do życia 14 marca 1958 roku w Łodzi. Tego dnia nastąpiło rozwiązanie Sekcji Sportowej powstałej w 1951 roku, po zorganizowaniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w marcu tego roku.

Dwa lata wcześniej, 24 listopada 1949 roku odbył się w Warszawie pierwszy ogólnopolski Zjazd Prasy Sportowej, a na czele ogólnopolskiej organizacji – Klub Sprawozdawców i Publicystów Sportowych stanął redaktor Włodzimierz Gołębiewski.

Pierwszym prezesem Klubu Dziennikarzy Sportowych wybrany został 14 marca 1958 roku Jerzy Zmarzlik.

Organizacja postanowiła kontynuować tradycję poprzedników, powstałego w 1924 roku we Lwowie – Koła Dziennikarzy Sportowych oraz utworzonego 13 grudnia 1925 roku w Warszawie Polskiego Związku Dziennikarzy i Publicystów Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej, którego pierwszym prezesem został dr Władysław Osmolski. Na jego miejsce powstał w 1933 roku Związek Dziennikarzy Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność organizacji przerwał 1 września 1939 roku wybuch II wojny światowej, rozpoczętej od napaści Niemiec na Polskę.

W czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d’Ampezzo w 1956 roku nastąpił pierwszy po II wojnie światowej kontakt polskich dziennikarzy sportowych z przedstawicielami powstałego w 1924 roku w Paryżu Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS).

Na kongresie AIPS w 1977 roku w Milano-Marittima powstało Europejskie Stowarzyszenie Prasy Sportowej (UEPS). Funkcję prezydenta powierzono Brytyjczykowi Frankowi Taylorowi, a na wiceprezydenta wybrano kierującego od 1972 roku Klubem Dziennikarzy Sportowych cenionego reportera i felietonistę pułkownika Edwarda Woźniaka.

Po wyborze Franka Taylora na prezydenta AIPS w 1981 roku, funkcję prezydenta UEPS Edward Woźniak pełnił do wyborów w 1982 roku, kiedy na czele UEPS stanął Grek Elie Sporidis. Woźniakowi ponownie powierzono funkcję wiceprezydenta, którą pełnił do śmierci 11 grudnia 1983 roku.

Wysokie funkcje w UEPS sprawował także inny z prezesów KDS, Jerzy Jakobsche, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego naszego Stowarzyszenia. Wchodził w skład Komitetu Wykonawczego od 1996 roku. W 2002 wybrano go na funkcję wiceprezydenta, a kongres w Dublinie w 2006 roku powierzył mu funkcję prezydenta, którą sprawował do 2010 roku.

Jedną z głównych inicjatyw KDS jest konkurs „Złote Pióro”. To przedsięwzięcie o bogatej historii sięgającej 1938 roku, a wznowione w 1958 roku- laureatem został wtedy Bohdan Tomaszewski, który powtórzył sukces rok później

Wśród jego dotychczasowych laureatów są tuzy dziennikarstwa sportowego – z prasy, radia i telewizji, m.in. Krzysztof Blauth, Witold Duński, Tadeusz Maliszewski, Edward Trojanowski, Jerzy Zmarzlik, Bogdan Tuszyński, Bohdan Tomaszewski, Stefan Sieniarski, Tadeusz Olszański, Maciej Biega, Jacek Nachyła, Łukasz Jedlewski, Janusz Cieśliński, Ryszard Niemiec, Andrzej Ziemilski, Marek Jóźwik, Leszek Rafalski, Ireneusz Pawlik, Zbigniew Wojciechowski, Maciej Petruczenko, Tomasz Trzciński, Mirosław Żukowski i Wojciech Filipiak.

Trzy razy pierwsze nagrody stały się udziałem Krzysztofa Blautha (1964, 1967 i 1972) oraz Witolda Duńskiego (1965, 1968 i 1973).

Finansowe wsparcie zapewnia organizatorom konkursu Polski Komitet Olimpijski, widzący w środowisku dziennikarskim ważnego  partnera polskiego sportu, w tym ruchu który skupia rodzinę olimpijską.

W roku jubileuszu 60-lecia KDS wydana zostanie druga, uzupełniona edycja publikacji doktora Bogdana Tuszyńskiego poczet polskich dziennikarzy sportowych (1885-2018) „Bardowie Sportu”. Unikatowe w skali światowej dzieło autor poświęcił pamięci zmarłych Przyjaciół i Kolegów.

Ten zmarły 1 stycznia 2017 roku wybitny sprawozdawca Polskiego Radia, dziennikarz i publicysta, prasoznawca i historyk sportu jest autorem ponad 30 książek o historii prasy i dziennikarstwa sportowego oraz historii sportu, a także dwóch fundamentalnych słowników biograficznych polskich olimpijczyków. Nagrodzony został dwukrotnie „Złotym Wawrzynem” Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kontynuowane będą także posiadające długą tradycję mistrzostwa Polski dziennikarzy w wielu dyscyplinach sportowych, m.in. w koszykówce, piłce nożnej w osadzie międzynarodowej, tenisie, szachach i narciarstwie

Najbardziej zasłużeni dziennikarze sportowi uhonorowani zostaną odznaczeniami państwowymi, resortowymi, związkowymi oraz medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Z okazji 60-lecia KDS zorganizowane zostaną w ośrodkach regionalnych KDS spotkania z najstarszymi dziennikarzami sportowym.

Poczta Polska z okazji jubileuszu i Dnia Dziennikarza Sportowego wyda 2 lipca okolicznościową kartę.

Okolicznościowa wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprezentuje 60-letnią działalność klubu.
Delegacja Klubu Dziennikarzy Sportowych złożyła 14 marca na grobach prezesów KDS, Jerzego Zmarzlika, Zbigniewa Mikołajczaka i Edwarda Woźniaka, na stołecznych cmentarzach wiązanki kwiatów i zapaliła biało-czerwone znicze.

Prezesi Klubu Dziennikarzy Sportowych

Jerzy Zmarzlik

 

Zbigniew Mikołajczak

 

Łukasz Jedlewski

 

Edward Woźniak

 

Henryk Urbaś

 

Wojciech Filipiak

 

Jerzy Jakobsche

 

Jerzy Góra

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM