60 LAT KLUBU DZIENNIKARZY SPORTOWYCH

| 22 Mar 2018  18:23 | Brak komentarzy

Polski Klub Dziennikarzy Sportowych obchodzi w 2018 roku jubileusz  60-lecia. Organizacja powołana została do życia 14 marca 1958 roku w Łodzi. Tego dnia nastąpiło rozwiązanie Sekcji Sportowej powstałej w 1951 roku, po zorganizowaniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w marcu tego roku.

Dwa lata wcześniej, 24 listopada 1949 roku odbył się w Warszawie pierwszy ogólnopolski Zjazd Prasy Sportowej, a na czele ogólnopolskiej organizacji – Klub Sprawozdawców i Publicystów Sportowych stanął redaktor Włodzimierz Gołębiewski.

Pierwszym prezesem Klubu Dziennikarzy Sportowych wybrany został 14 marca 1958 roku Jerzy Zmarzlik.

Organizacja postanowiła kontynuować tradycję poprzedników, powstałego w 1924 roku we Lwowie – Koła Dziennikarzy Sportowych oraz utworzonego 13 grudnia 1925 roku w Warszawie Polskiego Związku Dziennikarzy i Publicystów Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej, którego pierwszym prezesem został dr Władysław Osmolski. Na jego miejsce powstał w 1933 roku Związek Dziennikarzy Sportowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność organizacji przerwał 1 września 1939 roku wybuch II wojny światowej, rozpoczętej od napaści Niemiec na Polskę.

W czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d’Ampezzo w 1956 roku nastąpił pierwszy po II wojnie światowej kontakt polskich dziennikarzy sportowych z przedstawicielami powstałego w 1924 roku w Paryżu Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS).

Na kongresie AIPS w 1977 roku w Milano-Marittima powstało Europejskie Stowarzyszenie Prasy Sportowej (UEPS). Funkcję prezydenta powierzono Brytyjczykowi Frankowi Taylorowi, a na wiceprezydenta wybrano kierującego od 1972 roku Klubem Dziennikarzy Sportowych cenionego reportera i felietonistę pułkownika Edwarda Woźniaka.

Po wyborze Franka Taylora na prezydenta AIPS w 1981 roku, funkcję prezydenta UEPS Edward Woźniak pełnił do wyborów w 1982 roku, kiedy na czele UEPS stanął Grek Elie Sporidis. Woźniakowi ponownie powierzono funkcję wiceprezydenta, którą pełnił do śmierci 11 grudnia 1983 roku.

Wysokie funkcje w UEPS sprawował także inny z prezesów KDS, Jerzy Jakobsche, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego naszego Stowarzyszenia. Wchodził w skład Komitetu Wykonawczego od 1996 roku. W 2002 wybrano go na funkcję wiceprezydenta, a kongres w Dublinie w 2006 roku powierzył mu funkcję prezydenta, którą sprawował do 2010 roku.

Jedną z głównych inicjatyw KDS jest konkurs „Złote Pióro”. To przedsięwzięcie o bogatej historii sięgającej 1938 roku, a wznowione w 1958 roku- laureatem został wtedy Bohdan Tomaszewski, który powtórzył sukces rok później

Wśród jego dotychczasowych laureatów są tuzy dziennikarstwa sportowego – z prasy, radia i telewizji, m.in. Krzysztof Blauth, Witold Duński, Tadeusz Maliszewski, Edward Trojanowski, Jerzy Zmarzlik, Bogdan Tuszyński, Bohdan Tomaszewski, Stefan Sieniarski, Tadeusz Olszański, Maciej Biega, Jacek Nachyła, Łukasz Jedlewski, Janusz Cieśliński, Ryszard Niemiec, Andrzej Ziemilski, Marek Jóźwik, Leszek Rafalski, Ireneusz Pawlik, Zbigniew Wojciechowski, Maciej Petruczenko, Tomasz Trzciński, Mirosław Żukowski i Wojciech Filipiak.

Trzy razy pierwsze nagrody stały się udziałem Krzysztofa Blautha (1964, 1967 i 1972) oraz Witolda Duńskiego (1965, 1968 i 1973).

Finansowe wsparcie zapewnia organizatorom konkursu Polski Komitet Olimpijski, widzący w środowisku dziennikarskim ważnego  partnera polskiego sportu, w tym ruchu który skupia rodzinę olimpijską.

W roku jubileuszu 60-lecia KDS wydana zostanie druga, uzupełniona edycja publikacji doktora Bogdana Tuszyńskiego poczet polskich dziennikarzy sportowych (1885-2018) „Bardowie Sportu”. Unikatowe w skali światowej dzieło autor poświęcił pamięci zmarłych Przyjaciół i Kolegów.

Ten zmarły 1 stycznia 2017 roku wybitny sprawozdawca Polskiego Radia, dziennikarz i publicysta, prasoznawca i historyk sportu jest autorem ponad 30 książek o historii prasy i dziennikarstwa sportowego oraz historii sportu, a także dwóch fundamentalnych słowników biograficznych polskich olimpijczyków. Nagrodzony został dwukrotnie „Złotym Wawrzynem” Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kontynuowane będą także posiadające długą tradycję mistrzostwa Polski dziennikarzy w wielu dyscyplinach sportowych, m.in. w koszykówce, piłce nożnej w osadzie międzynarodowej, tenisie, szachach i narciarstwie

Najbardziej zasłużeni dziennikarze sportowi uhonorowani zostaną odznaczeniami państwowymi, resortowymi, związkowymi oraz medalami Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Z okazji 60-lecia KDS zorganizowane zostaną w ośrodkach regionalnych KDS spotkania z najstarszymi dziennikarzami sportowym.

Poczta Polska z okazji jubileuszu i Dnia Dziennikarza Sportowego wyda 2 lipca okolicznościową kartę.

Okolicznościowa wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprezentuje 60-letnią działalność klubu.
Delegacja Klubu Dziennikarzy Sportowych złożyła 14 marca na grobach prezesów KDS, Jerzego Zmarzlika, Zbigniewa Mikołajczaka i Edwarda Woźniaka, na stołecznych cmentarzach wiązanki kwiatów i zapaliła biało-czerwone znicze.

Prezesi Klubu Dziennikarzy Sportowych

Jerzy Zmarzlik

 

Zbigniew Mikołajczak

 

Łukasz Jedlewski

 

Edward Woźniak

 

Henryk Urbaś

 

Wojciech Filipiak

 

Jerzy Jakobsche

 

Jerzy Góra

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM