Szamotuły i Kotowo 2014, warsztaty dziennikarskie

| 25 Gru 2013  19:29 | komentarze 2

Fot.: www.yadempowers.org

Fot.: www.yadempowers.org

Narodziło się to z pokory. Pokory, szacunku i przyjaźni wobec osób, które kierują się w życiu prawdziwymi zasadami. Nie przedkładają własnej wygody ponad wyższe wartości. Gdzieś u samych podstaw przycupnęła skromnie wiara w człowieka, w to, że jego jedynym celem w życiu nie jest bycie królem puszczy. A pokora wzięła się także z przekonania, że „niepełnosprawność” to smutne słowo. Jeżeli chuligan czy pospolity bandzior bije kogoś za tzw. „wygląd” w oparciu o intuicję i arogancję, iż człowiek ten nie przekroczy norm społecznych i mu „nie podskoczy”, to kto tu jest pełnosprawny, a kto nie?

> Czytaj dalej >>>

Oświadczenie SDRP z 24 grudnia 2013 r.

| 25 Gru 2013  11:41 | Brak komentarzy

logo-sdrp-150W związku z brutalnym pobiciem ukraińskiej dziennikarki Tatiany Czornowił, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, solidaryzując się z ukraińskimi organizacjami dziennikarskimi, protestuje przeciwko powtarzającym się aktom brutalnych napaści na dziennikarzy, aktywistów Euromajdanu.

Pod adresem władz Ukrainy kierujemy apel: dołóżcie starań, by zaprzestano prowokacji oraz bestialskich napadów na członków opozycji.

Andrzej Maślankiewicz
sekretarz generalny ZG SDRP

Przypowieści świąteczno-noworoczne

| 23 Gru 2013  23:06 | Brak komentarzy

choinka

Zazwyczaj na portalach internetowych redaktorzy nie zamieszczają ckliwych życzeń świątecznych, częściej – zdawkowe w treści. Przejrzałem kilka takich. Również i na mój adres wpłynęły takie życzenia: „wesołych i radosnych”. I radość, i refleksja: jak tu nie ulec.

> Czytaj dalej >>>

Dziennikarze w Bibliotece na Bukietowej: spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim

| 17 Gru 2013  23:36 | Brak komentarzy

spotkanie-bukietowa

Czy sprawdzą się przepowiednie o rychłym upadku Stanów Zjednoczonych jako jedynego supermocarstwa? To jedno z pytań, które zainicjowało spotkanie z Włodzimierzem Łozińskim, wieloletnim korespondentem w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Jest to pierwsze z cyklicznych spotkań z dziennikarzami, które będą odbywać się w Czytelni Naukowej nr XXI, przy ulicy Bukietowej 4a. Kolejne – już 9 stycznia.

> Czytaj dalej >>>

Świąteczne spotkanie Zespołu Starszych Dziennikarzy

| 16 Gru 2013  17:47 | Jeden komentarz

spotkanie-zsd

9 grudnia w siedzibie SDRP na ulicy Foksal 3/5 w Warszawie odbyło się świąteczne spotkanie Zespołu Starszych Dziennikarzy. Jak co roku, przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, a po części oficjalnej i rozmowach kuluarowych odbył się pokaz filmu „Czarownica z Krakowa”.

> Czytaj dalej >>>

Drugi zamach prezesa na pracowników TVP S.A.

| 16 Gru 2013  00:19 | Brak komentarzy

tvp

Zarząd TVP S.A. w składzie Juliusz Braun, Bogusław Piwowar, Marian Zalewski, wspierany usłużnie przez Radę Nadzorczą TVP S.A. pod przewodnictwem Stanisława Jakiełka (te nazwiska należy zapamiętać) podejmuje drugą próbę wyprowadzenia pracowników do firmy zewnętrznej. Po 16 grudnia br., jak poinformował PAP rzecznik TVP Jacek Rakowiecki, ruszy przetarg na firmę zewnętrzną, do której ma być przeniesionych ok. 500 pracowników Telewizji Polskiej, w tym w większości dziennikarzy.

> Czytaj dalej >>>

Wpływ Internetu na ewolucję n@rodowych systemów medialnych

| 12 Gru 2013  09:59 | Brak komentarzy

id2

Zakład Zagranicznych Systemów Medialnych Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Seminarium Medioznawczym „Wpływ Internetu na ewolucję n@rodowych systemów medialnych”. Seminarium odbędzie się  21 marca 2014 roku.
> Czytaj dalej >>>

Ludzie z pasją: Marcel Novek, mistrz poezji śpiewanej

| 11 Gru 2013  17:03 | Brak komentarzy

novekmarcel

DziennikarzeRP: Można o panu powiedzieć, iż jest pan jednym z pierwszych organizatorów polskiej estrady. W 1955 niedługo po debiucie Elvisa założył pan orkiestrę swingową, a rok później orkiestrę jazzową „7 czarcich łap”, która istniała do 1959 r. Czy muzyka była pana pasją ?

Marcel Novek: Rzeczywiście moja pasja do muzyki sprawiła, iż towarzyszyła mi przez całe moje życie i przyznaję, że nigdy się z nią nie rozstałem. Obydwa zespoły muzyczne były moim debiutem jako kierownika orkiestry, a zarazem jej menadżera. To wówczas nauczyłem się zasad organizowania koncertów, pozyskiwania publiczności i kreowania wizerunku orkiestry. Blisko cztery lata to jak na ówczesne czasy dużo, aby zaistnieć na estradowym rynku. Po rozwiązaniu orkiestry zostałem zaangażowany jako solista do orkiestry Waldemara Kazaneckiego. Śpiewałem wyłącznie w języku francuskim, który był językiem kraju mojego pochodzenia.

> Czytaj dalej >>>

Oczy matki

| 8 Gru 2013  14:59 | Brak komentarzy

1209894_11404408Czy widzieliście oczy matki, która właśnie dowiaduje się, że nie zna swojego własnego dziecka? Najpierw pojawia się niedowierzanie. – Niemożliwe! – Ja nie znam swojego syna? I po chwili w jej oczach maluje się strach i myśl: – Czego ja nie wiem o własnym dziecku?

Właśnie – czego nie wiemy o własnych dzieciach i dlaczego tak jest? Normalna matka zrobi dla swojej pociechy wszystko, co może, bo dziecko ma być pociechą. Ma również o swym dziecku jak najlepsze zdanie. Czasem jednak ukrywa jego wady, wybryki – nawet sama przed sobą. I nie wie po co, dlaczego tak robi. Przecież dziecko i tak pokaże, jakie jest naprawdę. Jeśli nie matce to innym, obcym ludziom.

> Czytaj dalej >>>

The Irish Times: Ku tożsamości europejskiej

| 5 Gru 2013  16:19 | Brak komentarzy

antonio-flag

Czy mówić o tożsamości europejskiej jest zasadne? Irlandzki politolog John Coakley dowodzi, że mimo różnorodnej historii państw członkowskich UE i słabnącego poparcia dla integracji kontynentu, Europa ma w ręku niezbędne narzędzia, aby utworzyć społeczność o własnej tożsamości kulturowej.
> Czytaj dalej >>>

Wyświetl więcej »
  • Redaktorowi STEFANOWI TRUSZCZYŃSKIEMU wyrazy głębokiego współczucia po śmierci córki DOROTY składają Zarząd Główny i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
  • POLECAMY

  • SZLIF

    ”Szlif”: Czas podsumowań i nie tylko
    Koniec grudnia jest z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących i sentymentalnych momentów w ciągu całego roku. Nie dość, że przypada on na okres świąt Bożego Narodzenia, to jeszcze z niecierpliwością czekamy na końcowe odliczanie, które z każdą sekundą zbliża nas do pierwszego dnia stycznia i różnych noworocznych postanowień. Czytaj więcej...
  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • FACEBOOK

  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • Menu

  • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


    Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
  • Tagi

  • ARCHIWUM